مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه از تشدید نظارت بر قیمت اجاره مسکن خبر داد و گفت: براساس مصوبه دولت سقف افزایش قیمت اجاره مسکن بین ۲۰ تا ۲۵ درصد است و کسی حق تخلف از آن را ندارد و قرارداد بیشتر مستاجران در صورتی که تمایل به اسکان داشته باشند خودبخود تمدید می‌شود.

مهرداد آهکی، با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره مسکن، گفت: در پی این افزایش دولت مصوب کرد که قیمت  اجاره مسکن در کلانشهرها فقط تا ۲۵ درصد و در سایر شهرها تا ۲۰ درصد مجاز به افزایش است.

وی افزود: بر اساس مصوبه دولت هیچ مالک و هیچ بنگاهی حق افزایش اجاره مسکن بیش از قیمت‌های مصوب را ندارد.

آهکی گفت: در صورتی که بنگاهی بخواهد از این مصوبه تخلف کند، تعزیرات ورود کرده و برخورد لازم را با او خواهد داشت و مردم باید این موضوع را به تعزیرات گزارش دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اظهار کرد: همچنین چنانچه مالکان پیگیر افزایش قیمت بیش از سقف مصوب باشند، مستاجران در صورت تمایل به اسکان می توانند در منزل سکونت داشته باشند و دادگاه هم در این زمینه ورود کرده و با لحاظ شروطی قرارداد مستاجران را خودبخود تمدید می کند.

وی یادآور شد: از جمله این شروط این است که مستاجر اجاره بهای خود را به موقع پرداخت کرده باشد و مستاجری که در پرداخت کرایه تاخیر داشته باشد مشمول این موضوع نمی شود.

وی افزود: از طرفی در برخی موارد ممکن است مالک خانه را فروخته باشد که در این صورت باید حتما فروش ملک خود را در سامانه ثبت املاک ثبت کرده و هولوگرام دریافت کرده باشد که تنها در انصورت مورد پذیرش است.

آهکی گفت: برخی موارد هم داریم که مالک ادعا دارد که می خواهد ملک را از نو بازسازی کند که برای تایید این ادعا هم باید پروانه ساختمانی دریافت کرده باشد.

وی افزود: برخی مالکان هم ادعا می کنند که فرزند آنها ازدواج کرده و قرار است در خانه ساکن شود که برای این موضوع هم باید عقدنامه ارائه شود.

آهکی گفت: مواردی هم داریم که صاحبخانه می گوید قصد دارد خودش در منزل ساکن شود که این امر هم زمانی امکانپذیر است که منزل دیگری در آن شهر نداشته باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه افزود: به هرحال جلوی هرگونه تخلف در این مصوبه گرفته شده و قراردارد بسیاری از مستاجران در صورتی که تمایل به اسکان در همان منزل را داشته باشند و مالک هم هیچکدام از شروط بالا را نداشته باشد، تمدید می شود/ایسنا