مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: با کسانی که اقدام به ذبح غیربهداشتی، غیرشرعی و غیرمجاز می‌کنند، برخورد جدی و قاطع خواهد شد.

حسین حیدری مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه، اظهار داشت: در فصل گرم سال بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه‌کنگو یکی از شایع‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌های مشترک میان انسان و دام محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: عامل اصلی انتقال دهنده این بیماری از طریق گزش کنه آلوده به دام است که هیچ‌گونه علائم مشخصی در دام ندارد و خطر انتقال بیماری در انسان در هنگام ذبح یا ارتباط با لاشه دام آلوده (به دنبال تماس با پوست یا لاشه حیوان) وجود دارد. 

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه کشتارهای غیرمجاز و غیربهداشتی را مهمترین عامل انتقال بیماری کریمه کنگو به انسان دانست و گفت: هم‌استانی‌های توجه کنند، از مصرف گوشت خام دام استیحصالی که خارج از نظارت‌های دامپزشکی توسط افراد ناشناس و خارج از چرخه نظارت استحصال می‌شود، خودداری کنند. 

حیدری از برخورد قاطع با کشتار‌های غیرمجاز خبر داد و افزود: از ابتدای سال تاکنون تحت عنوان اکیپ‌های مشترک و اکیپ‌های مستقر دامپزشکی بالغ بر ۱۲ هزار مورد بازدید و نظارت بهداشتی از اماکن دارای پروانه صنفی و کشتارگاه دام طیور انجام شده و در این راستا با افراد تهدید کننده سلامت در قالب طرح‌های مشترک از طریق مرجع قضایی برخورد و علاوه بر معرفی به دستگاه قضایی؛ ابزارآلات جمع و لاشه کشتار نیز ضبط می‌شود.