یک متخصص ارتوپدی با اشاره به مشکلات فراوان اسکلتی عضلانی در پی نشستن‌های نامناسب، گفت: یکی از همین وضعیت های نامناسب لَم دادن است که مشکلاتی مانند کمردرد را در پی خواهد داشت.

دکتر مرتضی صائب با اشاره به اهمیت نشستن صحیح در حفظ سلامت ساختار اسکلتی افراد، گفت: متاسفانه با ماشینی شدن دنیای امروز، افراد ساعات بسیاری را در طول روز به جای تحرک و راه رفتن، می نشینند که همین امر آسیب های بسیاری را برای ستون فقرات و اسکلت آنها به دنبال خواهد داشت.

صائب گفت: اولین توصیه این است که افراد از نشستن های طولانی مدت خودداری کرده و حتما بعد از نیم ساعت نشستن، چند دقیقه ای را راه رفته و یا تغییر وضعیت دهند.

وی افزود: نکته مهم بعدی نحوه نشستن صحیح است. اگر افراد بر روی صندلی می نشینند باید کف پای آنها به زمین رسیده و زانوها هم همسطح ران قرار گرفته و پایین تر و بالاتر نباشد. همچنین باید صندلی در قسمت پشتی، قوس دار بوده و گودی کمر را به خوبی پر کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: علاوه بر این اگر قراراست برای طولانی مدت از صندلی استفاده شود، بهتر است صندلی چرخ دار بوده تا فرد به راحتی بتواند روی آن تحرک داشته باشد.

صائب خاطرنشان کرد: اگر افراد از رایانه استفاده می کنند باید رایانه را طوری روی میز قرار دهند که مقابل صورت آنها قرار گیرد و مجبور نشوند قوز زده و خم شوند.

وی به نحوه نشستن صحیح روی مبل راحتی هم اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی افراد تصور دارند که هرجور بخواهند می توانند روی مبل راحتی بنشینند و با توجه به نرمی و راحتی آن هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود، درحالیکه نشستن نامناسب روی مبل راحتی مشکل ساز می شود.

این متخصص ارتوپدی گفت: یکی از حالت های نشستن‌ نامناسب روی مبل راحتی، لَم دادن است که موجب می شود کمر در وضعیت نامناسبی قرار گیرد و قرارگیری طولانی مدت در این وضعیت موجب کمردرد و ایجاد مشکلات اسکلتی-عضلانی می شود.

صائب گفت: افراد باید روی انواع مبل هم به شیوه صحیح بنشینند، طوری که گودی کمر آنها یا بوسیله قوس مبل و یا استفاده از کوسن پر شود.

وی افزود: اگر افراد خسته هم هستند و تمایل دارند روی مبل راحتی به شیوه راحت تری بنشینند، توصیه می شود دراز بکشند تا اینکه بخواهند لم بدهند./ایسنا