به گزارش خبرنگار طلوع، علیرضا گودرزی مدیرکل امور اجتماعی استانداری در چهارمین همایش جهاد محرومیت زدایی و مدیریت بحران که به مناسبت پنج دی روز ملی ایمنی در برابر زلزله در تالار وحدت دانشگاه فرهنگ و هنر توسط موسسه خیریه آبشار عاطفه ها برگزار شد، با اشاره به حضور گسترده سازمان های مردم نهاد در مناطق زلزله زده گفت: سمنها در زلزله اخیر بسیار خوب حضور پیدا کردند و خدمات و کمک های خوبی به مردم آسیب دیده داشتند بطوریکه در همان روزهای اول ۱۵۰ سازمان مردم نهاد در حوزه خدمات رسانی در منطقه حضور داشتند و به آسیب دیدگان کمک می کردند.

گودرزی افزود: کمک رسانی در روزهای اول بسیار سخت بود چرا که ۱۹۳۲ روستا و هشت شهرستان با جمعیت نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر درگیر زلزله بودند. با این اوصاف کار آوار برداری از همان لحظات ابتدایی شروع شد و تا ساعت یازده روز بعد ۲۹۰۰ نفراز زیر آواردر آورده شد و بیش از هفت هزار نفر مجروح و آسیب دیده با ۴۶ فروند هلی کوپتر به بیمارستان های مرکز استان و سایر استانها اعزام شدند .

 وی با تشکر از زحمات مردم و مسئولین گفت: پیام رهبر معظم انقلاب در همان روز اول و سپس حضور گرمشان در منطقه باعث انسجام و ساماندهی خدمات رسانی به مردم شد. همچنین رئیس جمهور و وزرای محترم دولت بسیار پر تلاش در این موضوع ظاهر شدند و کمک های بسیار خوبی به مناطق آسیب دیده به تصویب رساندند. همچنین استاندار محترم، ارتش سپاه و بسیج و نیروهای نظامی و امنیتی بسیار پرتلاش ظاهر شدند .

 وی با اشاره به روز ۵ دی به عنوان روز ملی ایمنی در برابر زلزله گفت: کشور ما جزو ده کشور اول دنیا از لحاظ وقوع بلایای طبیعی و آسیب های طبیعی است و همواره خسارت های زیادی به ما وارد شده است، بطوریکه از ۴۵ مورد بلایای طبیعی که شناخته شده است ۳۵ مورد آن در ایران اتفاق افتاده اما در زلزله اخیر که به قدرت هفت و دو دهم ریشتر بود با وجود اینکه شدت آن بیشتر از زلزه های گذشته مثل زلزله بم بود، خسارت کمتری وارد شد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی افزود: با وجود همه مصیبتها و گرفتاریهایی که برای مردم به وجود آمد شاهد اتحاد و همدلی مردم در امر کمک رسانی به همنوعان خود بودیم و همه مردم از هر قومی و با هرمذهبی دست در دست هم به آسیب دیدگان کمک می کردند و صحنه های به یاد ماندنی در این ایام خلق کردند بطوریکه ازدحام جمعیت در مناطق زلزله زده سبب شد زیباترین ترافیک دنیا در مناطق زلزله زده شکل بگیرد.