به گزارش خبرنگار طلوع، وضعیت نا به سامان فاضلاب و هدر رفت منابع آب، تهدیدات جدی برای شهرهای مختلف استان کرمانشاه ایجاد کرده است.

در این راستا، گروهی از دانش آموزان مدرسه لاله قصرشیرین به همراه مربیان و معلمان از تاسیسات و تصفیه خانه فاضلاب شهر قصرشیرین بازدید به عمل آوردند.

 علی محمد آزادی، مدیر امور آب و فاضلاب شهر قصرشیرین در جریان بازدید دانش آموزان از این تاسیسات اظهار داشت: دانش آموزان سفیران خوبی برای ترویج فرهنگ استفاده صحیح از آب در بین خانواده ها هستند که باید در خانه تلاش کنند تا از اسراف در مصرف آب پرهیز شود و نحوه درست مصرف آب به عنوان یک فرهنگ رعایت شود.

وی خطاب به دانش آموزان گفت: این تصفیه خانه فاضلاب های خانگی را که از طریق شبکه های جمع آوری و انتقال وارد آن می‌شود، تصفیه خواهد کرد.

مدیر امور آب و فاضلاب قصرشیرین با اشاره به اینکه بخشی از این آبها به‌صورت فاضلاب درآمده است، افزود: امروز با عنوان آب خاکستری قابل بازگشت به چرخه در مسیر دیگری است که متاسفانه شاهد هدر دادن آب به عناوین مختلف هستیم و لذا دانش آموزان باید بدانند که آب با هزینه بسیار زیادی بدست می آید و به راحتی به فاضلاب تبدیل می شود.

وی تاکید کرد: اگر دانش آموزان از آموزش‌های لازم برخوردار شوند، هم در مدارس و هم در خانه ها می‌توانند از مصارف غیر ضروری بسیاری جلوگیری کنند.

آزادی مساحت تصفیه خانه را ۱۴هکتار با فرآیند نیزار مصنوعی (وتلند) عنوان کرد و گفت: این پروژه در سال ۱۳۸۸ با ظرفیت ۲۱۸۰ متر مکعب در شبانه روز به بهره برداری رسید و دارای ۲ برکه بی هوازی و ۱۲ بستر نیزار و طول شبکه جمع آوری آن ۱۱۷ کیلومتر و نیز ۶ کیلومتر خط انتقال می‌باشد.

آزادی جمعیت شهری قصرشیرین را ۱۸ هزار نفر اعلام کرد و افزود: تعداد ۶۲۰۰ مشترک تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب قرار دارند.