به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع؛ با شروع بارندگی‌ها بسیاری از شهروندان ساکن در بافت‌های قدیمی و فرسوده شهر کرمانشاه نگران وضعیت زندگی خود و به ویژه عبور و مرور در این ایام هستند.

مهدی رشیدپور مدیر آب و فاضلاب شهر کرمانشاه، جمع آوری فاضلاب مناطق بافت فرسوده را از مهم‌ترین چالش ها و مشکلات در سطح شهر ذکر کرد و اظهار داشت: جمع آوری فاضلاب این مناطق به‌دلیل بافت شهری و قدیمی و همچنین موقعیت توپوگرافی خاص آن با مشکل مواجه است.

رشید پور با اشاره به اینکه کانال های فاضلاب به روش تله سنگ از معابر بسیار کم عرض و بعضاً در زیر منازل مسکونی جریان دارد، افزود: این کانال‌ها در فصل بارندگی بدلیل اشتراک با آبهای سطحی سبب گرفتگی و نهایتاً بازگشت به منازل ساکنین این مناطق می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب شهر کرمانشاه، جمع آوری آب های سطحی را از اختیارات شهرداری ها دانست و افزود: تداخل آب های سطحی و روان آب ها با کانال های فاضلاب، شهرداری و آبفا را درگیر مشکل نموده است.

رشیدپور گفت: جلسات متعدی با همکاران شهرداری برگزار شده است که در نهایت مقرر شد تا با توافق و تامین اعتبارات لازم از سوی شرکت آب و فاضلاب استان و شهرداری کرمانشاه، این پروژه به‌صورت مشترک طراحی و اجراء شود.

مدیریت آب و فاضلاب شهر کرمانشاه اظهار داشت: با توافقی که با شهرداری صورت گرفته است، این پروژه با تامین اعتبار از سوی هر دو دستگاه شهرداری و آبفا انجام شود و شرکت آب و فاضلاب به‌عنوان مجری طرح از طریق پیمانکاری پروژه را عملیاتی کند.

وی گفت: انجام طراحی و مطالعات این پروژه از سال ۱۳۹۴ صورت گرفته است. اما به‌دلیل بار ترافیکی و عدم مجوز برای انجام، این پروژه با توقف روبرو شد که نهایتاً در آخرین جلسه‌ای که با دستگاه‌های ذیربط برگزار گردید، در شورای ترافیک و فرمانداری به این نتیجه منجر شد که عملیات اجرایی این پروژه در آذر ماه سالجاری آغاز شود.

مدیر آب و فاضلاب شهر کرمانشاه افزود: با هماهنگی شهرداری و پلیس راهور، کار حفاری و لوله گذاری آغاز شده است که در طول روز، به دلیل مشکلات زیاد و ترافیکی خاص در این منطقه، یک لاین خیابان برای تردد باز است و در لاین دیگر کار اجرایی صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: برای تسریع در کار، در طول شب هر دو لاین خیابان بسته می شود تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن این پروژه را به اتمام برسانیم.

رشیدپور تصریح کرد: این پروژه به طول حدود ۸۰۰ متر با لوله ۱۰۰۰ میلیمتری، قرار است ظرف مدت ۳ ماه انجام شود که البته این مهم بسته به شرایط جوی دارد.

مدیر آب و فاضلاب شهر کرمانشاه اظهار داشت: از این مقدار تاکنون بیش از ۲۰۰ متر آن به انجام رسیده است و از مردم خواست می‌شود؛ با شرکت آب و فاضلاب همکاری کنند تا در زمان مقرر این پروژه مهم و حیاتی را در منطقه که با مشکل فراوانی در فصل بارندگی مواجه است، برای همیشه برطرف کنیم.