وی با بیان اینکه عمده جرائم رخ داده در فضای مجازی سطح استان در حوزه اقتصادی رخ می دهد، افزود: امسال جرائم در این حوزه با ۶ سال گذشته برابری می کرد و حتی در برخی موارد بیشتر هم شده بود.
سرهنگ کریمی گسترش استفاده از فضای مجازی و ناآگاهی بسیاری از کاربران در استفاده صحیح از این فضا را عامل افزایش جرائم عنوان کرد و گفت: زمان آن فرا رسیده تا مردم به هر پیامی در این فضا اعتماد نکنند.
این مقام انتظامی، افزود: یکی از مهمترین پرونده های کشف شده در حوزه جرائم اقتصادی فضای مجازی مربوط به انهدام یک باند بود که حدود یکسال اقدام به کپی کردن کارت های مردم پس از خرید و استفاده از دستگاه کارتخوان کرده بودند.
وی گفت: اعضای سه نفره این باند در این مدت توانسته بودند با استفاده از دستگاه اسکیمر، سه هزار کارت بانکی را کپی و با دراختیار داشتن رمز آن قصد خالی کردن حساب مردم را داشتند که با اقدام سریع و به موقع پلیس دستگیر شدند.
سرهنگ کریمی ادامه داد: با بررسی های انجام شده بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال موجودی کارت های کپی شده بود که پیش از هر اقدامی اعضای این باند کلاهبردار شناسایی و دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.
رئیس پلیس فتا کرمانشاه در ادامه به ارائه برخی هشدارها به شهروندان افزود: شهروندان از خریدهای اینترنتی در سایت های غیرمعتبر خودداری و فریب برنده شدن در قرعه کشی های مختلف که با این حربه فرد را پای دستگاه عابر بانک کشانده و حسابشان را خالی می کنند، نخورند.
وی همچنین تغییر مداوم رمز دوم کارت های بانکی و حذف اکانت در صورت فروش گوشی تلفن همراه را نیز از دیگر نکاتی عنوان کرد که شهروندان باید نسبت به رعایت آن ها اهتمام لازم را داشته باشند.
سرهنگ کریمی در پایان با اشاره به حضور مستمر پلیس فتا در فضای مجازی و رصد سایت ها و کانال های عمومی مختلف، گفت: شهروندان در صورت مواجهه شدن با مشکلی در فضای مجازی می توانند پس از تشکیل پرونده در دادسرا و به صورت حضوری در مرکز این پلیس و همچنین تماس با شماره های ۲۱۸۲۱۹۲۰ و ۲۱۸۲۱۹۲۱ شکایات خود را پیگیری کنند/ایرنا