ثریا قربانی رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، گفت: میانگین هشت ساعته(از ساعت ۲۴ شب گذشته تا هشت صبح) ذرات معلق در هوای شهر کرمانشاه ۳۱۹ میکروگرم بر متر مکعب است که نشان دهنده وضعیت هشدار می باشد. به گفته قربانی میزان ذرات معلق هوای کرمانشاه روند افزایشی دارد.
 
در مناطق مرزی استان(قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب) غبارآلودگی هوا، امروز(شنبه، ۳۰ دی) باعث تعطیلی مدارس شد.
 
از روز گذشته وزش باد شدید در استان شروع شد که همین امر باعث غبارآلودگی هوا شد.
 
سعید قاسمی با اشاره به توده گرد و غباری که جو استان را تحت تاثیر قرار داده، اظهار کرد: این توده باعث کاهش قابل توجه دید افقی خصوصا در نواحی مرزی استان شده است.
 
وی کمترین دید افقی کنونی را مربوط به سومار و سرپل ذهاب به میزان ۱۰۰ متر اعلام کرد و افزود: دید افقی شهر کرمانشاه نیز اکنون حدود دو هزار متر است.
 
کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه  خاطرنشان کرد: دید افقی قصرشیرین بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر، جوانرود و روانسر دو هزار متر، کنگاور سه هزار متر، گیلانغرب ۷۰۰ متر و اسلام آباد غرب نیز چهار هزار متر است.
 
به گفته قاسمی غلظت گرد و غبار عمدتا در حال کاهش است و احتمالا تا اواخر وقت امروز از جو استان خارج خواهد شد، اما ممکن است به طور موقت در برخی نواحی شرقی و مرکزی استان افزایش غلظت گرد و غبار را داشته باشیم.
 
قاسمی درباره وزش باد شدید روز گذشته در استان نیز عنوان کرد: بیشترین سرعت وزش باد را از سومار و به میزان ۹۴ کیلومتر در ساعت و همچنین از قصرشیرین، تازه آباد و جوانرود به میزان ۷۹ کیلومتر بر ساعت داشتیم. 
 
وی ادامه داد: بیشترین ارتفاع برف نیز به میزان ۱۷ سانتی‌متر از کیونان گزارش شده است.
 
کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه با بیان اینکه هسته اصلی بارش‌های سامانه اخیر مربوط به دیروز و دیشب بوده و امروز بارش چندانی نخواهیم داشت، وقوع بارش‌های پراکنده در برخی نواحی استان تا اواخر وقت امروز را محتمل دانست.
 
ایسنا