معصومه ابتکار درباره پیگیری وضعیت زنان بازداشت شده در اعتراضات اخیر کشور در معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری گفت: چند هفته پیش هم این موضوع در دولت مطرح شد، آقای رئیس‌جمهور دستور دادند که هرچه سریع‌تر به این مهم رسیدگی شود؛ آقای غلامی هم در همین باره کارهایی را آغاز و اقداماتی را انجام داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد زنان و دختران بازداشتی بسیار کاهش پیدا کرده است، امیدواریم فرآیند رسیدگی سریع‌تر طی شود تا فردی بی دلیل در بازداشت باقی نماند. همچنین امیدواریم دختران و دانشجویان زودتر آزاد شوند.

ابتکار در پاسخ به این سوال که گفته شده برخی از زنان و دختران در میان کشته‌شده‌ها نامشان مطرح شده است، آیا معاونت زنان این موارد را پیگیری کرده است، عنوان کرد: این مسئله هم در دولت مطرح و مقرر شد عوامل و دلایلی که منجر به این اتفاقات شده است را بررسی و دنبال کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری درباره آخرین اخبار حوزه زنان گفت: خبرهای خوب و امیدوار‌کننده‌ای  از استان‌ها در حوزه اشتغال بانوان به گوش می‌رسد، اعتبارات این بخش در حال توزیع است که امیدواریم منجر به رونق اقتصادی شود.

وی ادامه داد: روز سه‌شنبه گذشته یک تفاهم‌نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران امضا شد که بر اساس آن به ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار که همسرانشان به نوعی آسیب دیده‌اند و امکان تأمین مخارج زندگی را ندارند کمک مالی می‌شود.

ابتکار در پاسخ به این سؤال که میزان این تسهیلات چقدر است و بازپرداخت آن با سود چند درصد صورت می‌گیرد، گفت:  سقف این تسهیلات ۳ میلیون تومان است که با بازپرداخت آن دوساله و با سود ۳ الی ۴ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با با بانک‌های دیگری هم در این خصوص به توافق برسیم تا اتفاقات خوب که بسیار ارزشمند است رخ دهد و کمکی به زنان سرپرست خانوار شود.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: اشتغال زنان و دختران تحصیلکرده در دستور کار قرار دارد تا به دختران و زنانی که تحصیلات دانشگاهی دارند وام خود اشتغالی داده شود و امیدواریم هرچه زودتر توافقات حاصل شود./ ایلنا