سیاوش شریفی رئیس انجمن یو پی وی سی استان کرمانشاه  درباره این کانکس‌های تاشونده اظهار کرد: ایده این کانکس‌ها از ۵۰ روز قبل یعنی چند روز بعد از وقوع زلزله از سوی انجمن مطرح شد.
 
وی با اشاره به اینکه این کانکس‌ها در قالب هفت قطعه جدا و به صورت پیش ساخته تهیه می‌شود، افزود: کانکس‌ها در قالب یک پکیج با عرض ۴۵ سانتی متر و ارتفاع دو متر و ۲۰ سانتی متری قابل حمل است.
 
رئیس انجمن یو پی وی سی استان کرمانشاه حداکثر زمان مورد نیاز برای سرهم کردن این کانکس‌ها را دو ساعت دانست و تاکید کرد: این کانکس‌ها می‌تواند ده‌ها بار باز و بسته شود و مورد استفاده قرار گیرد.
 
 شریفی با بیان اینکه زمان ساخت کلی هر کانکس نیز سه تا چهار ساعت است، یادآوری کرد: با توجه به توان واحدهای تولیدی استان امکان تهیه ۵۰۰ کانکس در روز را داشتیم.
 
وی قیمت تمام شده هر کانکس از این نوع را ۱۲ میلیون تومان برآورد کرد که تا حدود ۸.۵ میلیون تومان هم قابل کاهش است و خاطرنشان کرد: می‌توانیم از مواد با کیفیت پایین‌تر هم استفاده کنیم و قیمت کانکس را تا پنج میلیون تومان هم پایین بیاوریم، اما دیگر کیفیت مناسبی برای استفاده چندین باره نخواهد داشت.
 
رئیس انجمن یو پی وی سی استان کرمانشاه ضد زنگ بودن، مقاومت در برابر فرسودگی، عایق سرما و گرما، نفوذناپذیری باران، ضد حریق بودن و … را از دیگر ویژگی‌های این نوع کانکس برشمرد.
 
وی گفت: این کانکس به دلیل کم حجم بودن هزینه حمل و نقل کمی هم دارد، نیاز به جرثقیل ندارد و ۱۰ کانکس روی یک تریلی جا می‌شود.
 
رئیس انجمن یو پی وی سی استان کرمانشاه با اشاره به فعالیت ۱۳۸ واحد تولیدی در این زمینه در استان، یادآوری کرد: ساخت این کانکس‌ها با توان این واحدها، کمکی به رونق تولید و اشتغال در استان بود.
 
شریفی با انتقاد از اینکه مسئولین استان هیچ حمایتی از این طرح نکردند، افزود: در روزهای نخست به استانداری مراجعه کردم اما نتیجه‌ای نداد. با مراجعه به بنیاد مسکن هم این پاسخ را گرفتیم که دیگر دیر شده  و قرارداد ساخت یازده هزار کانکس با قیمت هشت میلیون تومان با قرارگاه خاتم بسته شده است.
 
وی از مراجعه بی نتیجه‌ به نمایندگان مجلس هم یاد کرد و ادامه داد: مراجعه به مدیریت بحران هم برای ما نتیجه نداشت.
 
شریفی عنوان کرد: با مراجعه به هر بخش همه ویژگی‌های این کانکس‌ها را تشریح کردم، اما نتیجه نداد.
 
رئیس انجمن یو پی وی سی استان کرمانشاه با بیان اینکه هنوز تعداد زیادی از افراد نیازمند دریافت کانکس هستند، تصریح کرد: هنوز هم می‌توان از این طرح استفاده کرد.
 
وی گفت: حتی می توان تعداد زیادی از این کانکس‌ها را تهیه و برای مواقع بحرانی در کل کشور در یک سوله دپو کرد تا مردم کمتر دچار سختی و مصیبت شوند. / ایسنا