به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، امروز سه شنبه طی مراسمی، آیین کلنگ زنی پروژه «بنزن زدایی هگزان» برای اولین بار در غرب کشور انجام شد.

این مراسم با حضور، سهراب براندیشه رئیس هئیت مدیره پالایشگاه، دکتر نوروزی ریاست محترم پژوهشکده صنعت نفت در استان، مهندس شهبازی قائم مقام مجموعه جهاد دانشگاهی استان و دکتر آزادی معاونت پارک علم و فناوری مجموعه جهاد دانشگاهی استان و همچنین محمدرضا امامی نیا رئیس روابط عمومی پالایشگاه کرمانشاه و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

سهراب براندیشه رئیس هیئت مدیره پالایشگاه کرمانشاه در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: مصرف سالانه هگزان بدون بنزن ۲۰ هزار تن می‌باشد. بنزن زدایی از هگزان یا تولید هگزان با گرید پلیمری در راستای اهداف و اقتصاد مقاومتی است که ۷ تا ۱۰ هزارتن هگزان بدون بنزن از کشورهایی مثل چین،رومانی و آسیای میانه وارد می‌شود.

براندیشه بیان کرد: میزان تولید سالانه این واحد ۱۲ هزارتن در سال میباشد که با این پروژه میزان بنزن موجود در هگزان را به یک درصد خواهیم رساند.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه کرمانشاه گفت: یکی دیگر از اثرات این پروژه، دانش بنیان شدن پالایشگاه است علاوه بر کمک به خودکفایی کشور، میزان تولید هگزان بدون بنزن، نرمال پنتان را هم افزایش می‌دهد که تولید نرمال پنتان از ۵ هزار و ۵۰۰ تن به ۱۴ هزار تن در سال می‌رسد.

وی اظهار داشت: تمامی این تولیدات مواد اولیه و مصرفی پتروشیمی‌ها هستند و میزان سرمایه گذاری این پروژه ۲۵ میلیارد تومان با سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

 

گزارش از معصومه احمدی‌خواه