حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم با اشاره به مشکلات کرمانشاه از جمله زلزله، سیل، جنگ زدگی و …، افزود: برای جبران بخشی از کمبودهای استان تقاضا داریم دو، سه مورد از شهرک‌های صنعتی مشترک ایران و عراق در کرمانشاه راه اندازی شود.


وی همچنین خواستار افزایش ظرفیت خودروسازی کرمانشاه شد و عنوان کرد: این واحد ظرفیت تولید حدود ۲۵۰ دستگاه خودرو در روز را دارد، اما میزان تولید کنونی آن ۱۲۵ دستگاه است.

نماینده سنقرو کلیایی در مجلس شورای اسلامی بر لزوم راه اندازی خط رنگ خودروسازی کرمانشاه و توسعه این واحد تاکید کرد.

حسینی کیا از مزیت‌های معدنی استان هم یاد کرد و ادامه داد: پهنه‌بندی عرصه‌های معدنی استان انجام شده و باید معادن را از نظر کوچک و بزرگ بودن دسته بندی کنیم.

سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه نیز از وضعیت نامناسب صنایع استان یاد کرد و افزود: برخی از شهرک‌های صنعتی استان سونامی زده هستند.

وی گفت: در مجموع می‌توان گفت صنایع استان از ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت تولید خود استقاده می‌کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه این شرایط سرمایه‌گذاران با مشکلات متعددی مواجه کرده، اضافه کرد: اگر می‌خواهیم تحریم‌ها را دور بزنیم باید بخش خصوصی  و سرمایه‌گذاران را تقویت کنیم.

وی خواستار توقف اقدامات اجرایی قضایی علیه فعالان اقتصادی شد.

جاسمی در ادامه بر لزوم توجه به آمایش صنعتی در سراسر کشور و پراکندگی صنایع متناسب با نقاط مختلف ایران تاکید کرد.

فرهاد تجری نماینده قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار پایلوت قرار گرفتن قصرشیرین به عنوان منطقه سرمایه‌گذاری مشترک با عراق شد.

وی از ممنوعیت صادرات نخود هم گلایه کرد و ادامه داد: این ممنوعیت ها بزرگترین ظلم در حق کشاورزان است.

شهاب نادری نماینده پاوه و اورامانات  نیز خواستار تقویت بخش خصوصی شد و گفت: باید اعتقاد ویژه‌ای به خصوصی سازی داشته باشیم.

در ادامه این نشست، فعالان عرصه‌های مختلف اقتصادی هم به بیان خواسته ها و نظرات خود پرداختند/ایسنا