علی‌یاری عنوان کرد: درصورتی که پژوهشگاه نامه موافقت را ارسال کند، در شهریور امسال فصل جدیدی از کاوش‌ها را در قلعه یزدگرد خواهیم داشت.

وی در ادامه از آغاز مرمت بخش‌های آسیب دیده این بنا در زلزله و پس لرزه‌های دو سال گذشته و سیلاب‌های اخیر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: درحال حاضر یک تیم مطالعاتی در محوطه این بنا مستقر شده‌ و مشغول مطالعات پیش از مرمت هستند.

قلعه یزدگرد از کهن ترین و مستحکم ترین قلعه‌های ایران باستان است که شهرتی جهانی دارد. قدمت این بنایِ شهرمانند را متعلق به عهد اشکانی یا ساسانی می‌دانند که در گستره‌ای به وسعت ۴۰ کیلومتر احداث شده و ۱۰ بنای بزرگ شامل نقاره خانه، آشیه وا، دیوارگچ، آشپزخانه و … را  در دل خود جای داده است.

قلعه باستانی یزدگرد که در افسانه‌ها آن را پناهگاه یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و دخترش پس از حمله اعراب به ایران می‌دانند، در مسیر جاده دالاهو به سمت سرپل ذهاب – فاصله ۱۵ کیلومتری شهر سرپل ذهاب- در ارتفاعات روستای زرده واقع شده است.

قرارگیری این قلعه در ارتفاعات، آن را به دژی دست نیافتنی برای دشمنان حاکمش تبدیل کرده بود، بگونه‌ای که براساس شواهد حاکم این قلعه به صورت مستقل و بدون پرداخت باج و خراج حکومت می‌کرده است/ایسنا