رضا زارعی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه عمده محصولات باغیاستان کرمانشاه را انگور، سیب و گردو اعلام کرد.
وی سطح باغات غیرباور استان کرمانشاه را ۶ هزار و ۷۸۹ هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان ۶ هزار و ۳۱۰ هکتار آّبی و ۴۷۹ هکتار دیم است.
زارعی سطح بارور باغات استان را نیز ۳۱ هزار و ۹۱۹ هکتار اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان ۲ هزار و ۹۴۶ هکتار دیم و ۲۸ هزار و ۹۷۳ هکتار از آن آبی است.
وی سطح زیرکشت زعفران استان را ۱۰۷ هکتار دانست و گفت: این محصول در همه شهرستان‌ها به غیر از قصرشیرین و سرپل ذهاب کشت می‌شود که بیشترین سطح زیرکشت به شهرستان‌های کرمانشاه، صحنه و سنقر و کلیایی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه کیفیت زعفران کشت شده کرمانشاه بسیار بالا است، گفت: براساس آزمایش‌های انجام شده این محصول با استاندارد‌های جهانی رقابت دارد و در آزمایش‌های بعمل آمده در کشور فرانسه به عنوان برند درجه یک شناسایی شده است.
به گفته وی، هرهکتار زعفران برای یک نفر اشتغالزایی ایجاد می‌کند که نباید از کشت این محصول به صرفه و سودآور غفلت شود.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برنامه‌های مناسبی برای استاندارد شدن باغات قدیمی استان وجود دارد، افزود: تبدیل سه هزار و ۲۶۰ هکتار باغات درجه ۲ به درجه یک در دست اقدام است که به اموری همچون بهداشت کف باغ، سرشاخه کاری، پیوند درختان قدیمی و جایگزینی باغات در دستور کار قرار دارد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۹۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۴۰ هزار هکتار باغ است.