به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، وضعیت معدن سنگ مرمریت گوبان شهرستان هرسین با حضور امام جمعه، فرماندار، بخشدار مرکزی، مالک و بهره‌بردار معدن و نماینده گان اهالی روستاهای حسن بقعه، مله حسن بقعه و مله ولی برگزار شد.

 این نشست پیرو تجمع هفته گذشته اهالی روستاهای مذکور در مقابل فرمانداری برگزار گردید که فرماندار با حضور در بین معترضین و شنیدن دغدغه‌های آنان پیشنهاد برگزاری نشستی با حضور امام جمعه، نمایندگان اهالی روستاها و بهره بردار معدن مورد اعتراض را در راستای حل مشکلات پیش آمده عنوان نمود و با موافقت و تایید اهالی همراه بود.

 در آغاز این نشست امیر شاه آبادی فرماندار شهرستان هرسین به تشریح فرآیند قانونی صدور پروانه اکتشاف و بهره برداری از معادن پرداخت و اظهار داشت: مالک و بهره بردار معدن سنگ مرمریت گون بان طی پروسه و روند قانونی اقدام به أخذ مجوز بهره برداری از معدن سنگ مرمریت در محدود منابع طبیعی و ملی از مراجع ذی صلاح نموده است.

 فرماندار هرسین عنوان نمود: در صورت شروع فعالیت در معدن سنگ مرمریت گون بان مالک معدن می بایست با رعایت الزامات تعریف شده در قوانین شروع به بهره برداری نماید.

 شاه آبادی همچنین افزود: جلب رضایت اهالی معترض روستاهای پیرامون معدن برای بهره بردار در طول دوره بهره برداری حائز اهمیت است و آقای محمدی بعنوان مالک و بهره بردار معدن باید به این مهم توجه داشته باشد.

 در ادامه این نشست آقای مریدعلی محمدی بهره بردار معدن موصوف ضمن تشریح دستاوردها و منافع ایجاد معدن در منطقه بیان داشت: مردم روستاهای محدوده معدن بحق از مردمان متدین، انقلابی و از رزمندگان دوران دفاع مقدس هستند و در صورت ضرر معدن برای اهالی و اعلام این موضوع حتی توسط یک نوجوان ۱۲ ساله فعالیت در معدن را خاتمه خواهم داد.

 در ادامه این نشست شش نفر از اهالی روستاهای مذکور به نمایندگی از کلیه مردم روستاها ضمن اعلام مخالفت با ایجاد معدن سنگ در مراتع گون بان، بیان داشتند که غالب مردم منطقه دامدار بوده و تخریب مراتع درجه یک گون بان آسیب جدی به معیشت آنان خواهد زد.

تخریب زیر ساخت های جاده ای، به خطر افتادن امنیت اجتماعی و روانی مردم، تجربه بد اعتماد به مالکان معادن و بد عهدی آنان در گذشته از مهمترین دلایل مردم برای مخالفت با ایجاد معدن سنگ در این منطقه است.

 در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام دکتراجرایی امام جمعه شهر هرسین ضمن تشکر از حضور طرفین برای حل مشکل اظهار داشتند ما نباید این قبیل مسائل را بصورت یکجانبه و یکطرفه ببینیم و قطعا احداث و اجرای معادن محاسن و معایبی دارد که می بایست در یک فضای کاملا منطقی و عقلانی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در پایان برای نمایندگان روستاهای موصوف راهکارهای سه گانه ای توسط فرماندار، امام جمعه و مالک معدن برای خروج از بن بست مطرح گردید که با عدم موافقت این نمایندگان همراه شد و بر خواسته خود که عدم فعالیت معدن در این منطقه بود اصرار داشتند.

 در پایان آقای مریدعلی محمدی ضمن اعلام انصراف از فعالیت در احداث معدن و استفاده از حق قانونی خود اظهار داشت : ولایتمدار واقعی کسی است که پا روی هوای نفسش بگذارد و عشایر و روستاییان زحمتکش را که بنا به فرموده امام (ره)از ذخایر انقلابند، از انقلاب و نظام نرنجاند.