به گزارش طلوع کرمانشاه، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: در سال ۲۰۱۱ هنر نقالی و داستان‌گویی ایرانی که شامل شاهنامه‌خوانی، پرده‌خوانی و… است به‌عنوان میراث در خطر در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده بود. در نتیجه شناسایی و معرفی افراد برجسته در این حوزه قدمی بسیار مؤثر و مهم برای پاسداری از این میراث‌ گران‌بهاست. با شناسایی و معرفی این افراد به‌عنوان حامل میراث‌فرهنگی ناملموس دولت نیز باید تسهیلاتی را در اختیار این افراد قرار دهد تا این افراد و هنرشان به‌دستی فراموشی سپرده نشود. معرفی این افراد به‌عنوان میراث زنده بشری یک اقدام پاس‌دارنده است.

نظری خاطرنشان کرد: در راستای حفاظت از میراث‌ ناملموس همچنین شاهنامه لکی که مربوط به استان‌های ایلام، کرمانشاه، همدان و لرستان است در فهرست میراث‌ ناملموس به ثبت رسید. در باب اهمیت این میراث ناملموس می‌توان به این مسئله اشاره کرد که لکی از معدود زبان‌هایی است شاهنامه دوباره در قالب آن زبان به نظم درآمده است.

وی گفت: در حوزه فنون و مهارت‌‌های مرتبط با طبیعت و کیهان گاه‌شماری در قالب دانش‌های مرتبط با کیهان شامل دانش و فرهنگ گاه‌شماری و ستاره‌شناسی لکی (در فهرست در خطر و نیازمند پاسداری فوری)، دانش سنتی گاه‌شماری مندایی و تقویم تبری به ثبت رسید. شناخت این گاه‌شماری‌ها بهانه بسیار خوبی برای پیشرفت علوم کیهانی در ایران است.

نظری درباره آثار ثبت‌شده در حوزه موسیقی گفت: فن و هنر ساختن و نواختن نی هفت‌بند اصفهان، موسیقی عاشق‌های کرد خراسان، فنون و مهارت ساخت ساز محلی قوشمه، آواز لُری علی سُنَه و… از دیگر پرونده‌هایی بود که حوزه موسیقی به‌ثبت رسید.