این مراسم با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، جمعی از مسئولین و دانشگاهیان، فعالین محیط زیست و دانش آموزان استان، امروز(۱۵ اسفند) و همزمان با سراسر کشور در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

مراسم روز درختکاری در کرمانشاه با غرس نهال در باغ بوتانیک زاگرس در محوطه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه رازی کرمانشاه در زمینی به وسعت ۱۵ هکتار انجام شد. این باغ قرار است دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به گونه های جنگلی قابل رویش در استان را سهل کند.

ساره فرامرزی فرد دبیر تشکل‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه در این مراسم با اشاره به اینکه در کشور ۷۰۰ تشکل مردم نهاد مرتبط با منابع طبیعی فعال هستند، اضافه کرد: استان کرمانشاه ۳۵ تشکل مردمی در حوزه منابع طبیعی دارد.

 فرامرزی فرد بر ضرورت فعالیت تشکل‌های مردم نهاد به صورت خودجوش و مردمی به منظور حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی برای نهادینه کردن فرهنگ حفاظت و حراست از منابع طبیعی از سنین کودکی، گفت: باید افراد را از سنین کودکی دوستدار منابع طبیعی بار آورد.

دبیر تشکل‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه بیان کرد: آمارها حاکی از ای ناست که سالانه ۲۵۰ میلیون هکتار از جنگل‌های جهان کاسته می‌شود که این موضوع ضرورت حفاظت از عرصه های منابع طبیعی را نشان می‌دهد.

اجرای طرح جنگلانه در شهرستان قصرشیرین با غرس ۶۰۰ اصله نهال به یاد جانباختگان زلزله استان کرمانشاه، اجرای طرح بازسازی و احیای رودخانه قره سو، جذب ۱۷۰ هزار همیار طبیعت از بین دانش آموزان با همکاری آموزش و پرورش، اجرای برنامه سه شنبه‌های بدون خودرو و… از جمله برنامه‌های اجرا شده از سوی تشکلهای منابع طبیعی استان کرمانشاه بود که فرامرزی فرد از آنها یاد کرد.

تقدیر از قضات و دانش آموزان فعال در حوزه منابع طبیعی، اختصاص سخنرانی پیش از خطبه های  نماز جمعه تمام شهرستانهای استان به موضوعات منابع طبیعی و توزیع رایگان نهال بین نمازگزاران، توزیع و غرس نهال در استان، برنامه نمادین غرس نهال در پادگان ها و اماکن نظامی، غرس حدود هزار اصله نهال در محدوده راه آهن و… از دیگر برنامه های امسال استان کرمانشاه در هفته منابع طبیعی خواهد بود.

از ۱۵ تا ۲۱ اسفند به نام هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است.