اگرچه هر میوه‌ای که تازه وارد بازار شده کمی گرانتر به فروش می‌رسد، اما قیمت چغاله بادام بیش از حد معمول گران است و هر ۲۵۰ گرم آن حدود ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، یعنی کیلویی ۸۰ هزار تومان!

این قیمت بالا مانع خرید چغاله بادام توسط مردم نمی‌شود و دستفروشان با همین قیمت بالا هم مشتری خاص خود را دارند و احتمالا در این ایام سود بسیار زیادی عایدشان می‌شود.

این در حالیست که چغاله بادامی که اکنون وارد بازار شده کیفیت و طعم آنچنان خوبی هم ندارد و دانه‌های آن ریز و گاهی تلخ است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان کرمانشاه درباره وضعیت چغاله بادام در بازار گفت: بادام نوبرانه‌ای که اکنون وارد بازار شده از میدان بار نمی‌آید، بلکه افراد به صورت شخصی و گاهی حتی با اتوبوس این چغاله بادام را از “جنوب شیراز” به کرمانشاه می‌آورند.

سید علی حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: گاهی این چغاله بادام توسط واسطه‌ها به کرمانشاه می‌آید و سپس وارد بازار می‌شود و از همین رو قیمت آن بالا است.

وی با بیان اینکه قیمت دقیق فعلی چغاله در بازار مشخص نیست  و بر اساس عرضه و تقاضا به فروش می‌رسد، ادامه داد: کم کم چغاله بادام سایر مناطق از جمله مناطق گرمسیری کرمانشاه به بازار می‌آید و قیمت آن کم خواهد شد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان کرمانشاه زمان ورود چغاله بیشتر به بازار را معمولا بعد از عید دانست که از نواحی مانند شهریار و کرج هم بادام به منطقه ما می‌رسد.

به گفته حسینی، چغاله سرپل ذهاب و قصرشیرین نیز بعد از عید وارد بازار می‌شود و احتمالا قیمت آن تا کیلویی هشت تا ۱۰ هزار تومان برسد.

وی تاکید کرد: چغاله بادام معمولا تا اواخر اردیبهشت در بازار وجود دارد.

عیسی حاج علیانی رئیس اتحادیه بارفروشان کرمانشاه نیز گفت: چغاله بادام بهار هنوز وارد میدان بار کرمانشاه نشده  و چغاله‌ای که اکنون در بازار وجود دارد از مسیر میدان بار وارد بازار نشده است.

وی ادامه داد: قیمت چغاله به دلیل اینکه هنوز مقدار آن در بازار زیاد نیست، گران است و کم کم با ورود چغاله بادام زیاد به میدان بار و عرضه آن در بازار قیمت‌ها بسیار پایین می‌آید.

حاج علیانی به مردم توصیه کرد فعلا برای خرید چغاله بادام عجله نکنند زیرا قیمت آن به زودی پایین خواهد آمد.