الهام افکاری  با بیان اینکه مسیحیان یکی از اقلیت های مذهبی کرمانشاه هستند که درگذشته به دلیل مهاجرت بخشی از مسیحیان عراق به این استان شمار آنان بیشتر بوده، اظهار کرد: از این رو کلیساهایی همچون پنطی کاستی و قلب مسیح در شهرکرمانشاه ساخته شدند.
 
وی ادامه داد: کلیسای قلب مسیح سال ۱۹۱۴ یعنی در اواخر دوره قاجار به دستور یوحنا عیسایی در محله قدیمی امیرمحترم خیایان مدرس احداث شد.
 
این کارشناس بناها و محوطه های تاریخی به ثبت ملی این اثر در سال ۱۳۸۳ اشاره کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه سال گذشته با تخصیص ۱۳۰ میلیون تومان اعتبار کار مرمت و استحکام بخشی این اثر را در دستورکار خود قرار داد.
 
وی با تاکید براینکه عملیات مرمت این اثر زیر نظر کارشناسان این اداره کل و طبق احکام مرمتی صادر شده از سازمان متبوع آغاز شد، تصریح کرد: احداث کانال ناکش برای حذف رطوبت شدیدی که در بنا دیده می شد، برداشتن لایه های پوسیده گچ و خاک و اجرای مجدد و انجام نازک کاری داخل کلیسا، حذف الحاقات، مرمت دیوارهای آسیب دیده، مرمت شیروانی ها، ساخت و نصب درها و پنجره های چوبی مطابق الگوی اصیل از جمله اقدامات انجام شده در این کلیسای تاریخی است.
 
افکاری با اشاره به اینکه مرمت این اثر تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، افزود: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مرمت کلیسای تاریخی قلب مسیح ۲۰۰ میلیون تومان پیش بینی می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر کار مرمت اضطراری بنا انجام شده و در صورت تخصیص اعتبار مرمت دیوارخارجی و بازسازی سرویس های بهدشتی بنا در اولویت قرار خواهد گرفت.
 
این کارشناس بناها و محوطه های تاریخی استان یادآورشد: تکمیل مرمت این اثر تاریخی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قرار دارد./ایسنا