به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه، محمدحسین صادقی ازدواج را رکن اصلی بقای جامعه و راهی مهم برای آسایش جامعه و رفاه بشر عنوان کرد و گفت: تعویق در وقوع این امر مهم تبعات نامطلوبی مانند پیدایش روحیه یأس و ناامیدی، افسردگی، بروز خلاء عاطفی، احساس تنهایی و گسترش ناهنجاری های اجتماعی در جامعه را به همراه دارد.

وی افزود: در این راستا، در شرع مقدس اسلام به ازدواج عنایت و تأکید فوق العاده ای شده و عقد نکاح دارای اهمیت فراوانی بوده تا جاییکه احادیث بسیاری از حضرت رسول اکرم (ص) و اهل بیت مکرّم آن حضرت در رابطه با ترغیب و تشویق به ازدواج و انتقاد و مذمّت از ترک ازدواج صادر شده است.

دادستان کرمانشاه در ادامه بر لزوم فراهم کردن بسترهای لازم برای ازدواج و تشکیل خانواده جوانان تاکید کرد و گفت: دستگاه‌هایی که در رابطه با مسائل مربوط به جوانان به ویژه ازدواج جوانان دارای وظایف قانونی هستند، باید در فراهم آوردن شرایط برای تشکیل خانواده تمام تلاش خود را به کار گیرند و در این مسیر خانواده ها نیز باید سخت‌گیری‌های بدون مورد را کنار گذاشته و از برگزاری مراسم‌ها و سنت‌های اضافی که هزینه‌بر هستند چشم پوشی نمایند.

وی همچنین با اشاره به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، در این رابطه اعلام کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، اهمیت توجه به موضوع خانواده و تسهیل امر ازدواج را اهمیتی دوچندان بخشیده و ضرورت تسهیل ازدواج در جامعه را فراهم آورده است.

 صادقی در خصوص تسهیل شرایط ازدواج در جامعه، با تأکید بر وظایف قانونی بانک ها در پرداخت تسهیلات ازدوج به زوجین گفت: که در بند (الف) تبصره (۱۶) لایحه بودجه ۹۸ آمده است که «به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها بعد از ۱۳۹۶/۱/۱ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند»، لذا با توجه به اینکه مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است و حتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند، تمامی بانک های استان کرمانشاه موظفند که با رعایت شرایط مذکور نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج اقدام کنند.

وی متذکر شد: هیچ بانکی حق تعیین ضوابط غیرقانونی برای پرداخت وام ازدواج را ندارد و در صورت مشاهده در راستای صیانت از حقوق عمومی برخورد قانونی جدی خواهد شد.

دادستان کرمانشاه تاکید کرد: البته به منظور تشویق جوانان به ازدواج، قانون تکالیف مشخصی نیز بر عهده دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و . . . به‌عنوان متولیان اصلی نهاده شده است و بنابراین تمامی دستگاه های اجرایی موظف به اجرای وظایف قانونی خود برای تسهیل امر مقدس ازدواج در جامعه می باشند.