به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، بازوند استاندار کرمانشاه صبح امروز دوشنبه در کارگروه سازگاری با کم آبی استان اظهار داشت: اجرای طرح سردسیری و انتقال آب رودخانه سیروان به دشت های روانسر، سنجابی، کوزران، ماهیدشت و کرمانشاه می تواند در توسعه استان بسیار اثرگذار باشد.

وی گفت: مدیریت ارشد استان با جدیت تمام در راستای اجرایی شدن طرح سردسیری تلاش می کند و تاکنون پیگیری های مداوم و منظمی را در این زمینه انجام داده است. این موضوع در سفر آخر هفته وزیر نیرو به استان نیز پیگیری خواهد شد.

بازوند بیان کرد: تغییرات اقلیمی موجب کاهش بارندگی ها شده و در این شرایط ضرورت برنامه ریزی برای افزایش بهره وری و مدیریت بهتر آب کاملا احساس می شود.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: مدیران حوزه آب و فاضلاب روستایی و شهری و آب منطقه ای باید برنامه های مدون خود را پیرامون مدیریت کم آبی و سازگاری با این شرایط در استان ارایه دهند.

بازوند بیان کرد: تا ساعت ۸ صبح روز گذشته ۴۰۰ میلیمتر بارندگی در سال بارشی جاری در استان داشته ایم که این میزان ۸ درصد کاهش نسبت به سال گذشته و میانگین بلندمدت را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه سازگاری با کم آبی نیازمند فرهنگ سازی است و در این زمینه باید از تمامی ظرفیت ها بهره گرفت، گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون حدود ۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه پلمب شده است. پلمب ۵۰۰ چاه دیگر نیز در سال ۹۷ در دستور کار قرار دارد.

استاندار کرمانشاه همچنین گفت: اصلاح الگوی کشت در کاهش مصرف آب بسیار اثرگذار است و نوع کشت پیشنهادی باید برای کشاورز از صرفه اقتصادی برخوردار باشد تا از آن استقبال شود.