به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه؛ بعد از کاهش بارندگی های سال زراعی جاری که باعث شده بود مردم و خصوصا کشاورزان دیم کار نگرانی زیادی داشته باشند، اکنون شاهد بارندگی های خوبی برای کرمانشاه بودیم که تا چند روز آینده هم ادامه خواهد داشت.

این بارندگی اگرچه در برخی نقاط به صورت تگرگ های بزرگ بود و خساراتی را به شهرستان روانسر وارد کرد و یا سیلاب ناشی از آن در قصر شیرین خساراتی به بار آورد اما برای آبیاری مزارع کشاورزان استان خوب بود.

اما خوشحالی ناشی از بارندگی چندان هم برای مردم استان دوام نیاورد و گرد و غبار اجازه نداد کرمانشاه بعد از این بارندگی ها، هوایی تازه کند.

از صبح امروز شاهد افزایش غلظت گرد و غبار در نواحی مختلف استان بودیم به گونه ای که دید افقی حتی در خود شهر کرمانشاه نیز به شدت افت کرد.

تداخل باران و گرد و غبار موجی از باران گل آلود را در سطح شهر ایجاد کرد که نمود آن را می توان بر روی خودروهایی که در شهر حرکت می کنند دید.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از افزایش غلظت ذرات گرد و غبار در هوای کرمانشاه خبر داد.

ثریا قربانی اظهار کرد: غلظت ذرات معلق موجود در هوای شهر کرمانشاه اکنون روبه افزایش است و ممکن است غلظت لحظه ای حتی در شرایط هشدار باشد اما اکنون در نزدیک مرز هشدار هستیم.

وی ادامه داد: البته میانگین هشت ساعت غلظت ذرات گرد و غبار در هوای استان از ۱۲ دیشب تا هشت صبح امروز حدود ۱۴۴ میکروگرم بر مترمکعب هوا است که هنوز به شرایط هشدار نرسیده اما با این روند افزایشی ممکن است به شرایط هشدار برسیم.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه غلظت استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا اعلام کرد که از این غلظت تا ۳۹۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا  بیانگر وضعیت هشدار، از ۳۹۰ تا ۴۶۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا بیانگر وضعیت اضطرار و بیش از ۴۶۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا بیانگر وضعیت بحران است.

به گفته قربانی این دومین روز است که در سال جاری ورود گرد و غبار به داخل استان را داریم و در سال گذشته نیز هوای استان کرمانشاه ۱۴ روز غبار آلود بود.

وی سپس به فعالیت ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در نقاط مختلف استان کرمانشاه اشاره کرد که از این تعداد چهار ایستگاه آن در شهر کرمانشاه و پنج ایستگاه در شهرستان‌های کنگاور، پاوه، اسلام آباد، قصرشیرین و سرپل ذهاب است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با اشاره به توده گرد و غباری که جو استان را تحت تاثیر خود قرار داده، گفت: این گرد و غبار کمک کم از جو استان خارج خواهد شد.

محمد خسروی اظهار کرد: البته به دلیل احتمال وزش بادهای جنوبی در منطقه، احتمال اینکه فردا دوباره ورود گرد و غبار به استان را داشته باشیم نیز وجود دارد.

وی معتقد است احتمال گرد و غبار در نواحی مرزی استان بیشتر است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه از تداوم بارندگی‌ها  تا روز دوشنبه هم خبر داد که همچنان خطر وقوع آبگرفتگی و بارش تگرگ را ایجاد می کند.

به گفته وی، بارش در نواحی اورامانات و مناطق جنوبی استان شدت بیشتری دارد.

محمدی گفت: احتمال رعد و برق و وزش باد شدیدی را نیز داریم.