به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، کارگران از ضعیف‌ترین و‌ محروم‌ترین اقشار جامعه هستند که گاهی از ابتدایی‌ترین حقوق خود محرومند و دریافتی آنها از پایه حقوق اداره کار نیز کمتر است.

البته برخی از کارگران شرایط بدتری دارند و چند ماه یکبار حقوق می گیرند و برخی هم از صاحبان کارگاه ماه‌ها حقوق طلب دارند.

این کارگران گاهی در شرایط سخت و بین ۸ تا ۱۰ ساعت در روز کار می کنند.

بسیاری از کارگران علی رغم داشتن قراردادهای موقت حتی بیمه هم نیستند و هیچ آینده ای برای بازنشستگی و‌ احیاناً از کارافتادگی آنها وجود ندارد.

قسمت بدتر ماجرا این است که کارگران با وجود چنین شرایطی حق اعتراض هم ندارند و ترس از اخراج شدن مانع آن می شود که از کارفرمایان خود به اداره کار شکایت کنند.

اگرچه بیکاری عامل اصلی ظلمی است که در حق کارگران می شود اما اگر قوانین محکمی برای حمایت از آنها وجود داشته باشد شاید وضعیت کمی بهتر شود.

«وحید فتاحی» در یکی از کارگاه های مصالح ساختمانی کار می کند و از وضعیت نامناسب کارگران گلایه دارد.

وی گفت: برخی کارگران در کارگاه‌هایی کار می کنند که هنوز‌ حقوق ماه اسفند را نگرفته‌اند و‌ هیچ خبری هم از عیدی و سایر مزایا نبوده است.

این کارگر با بیان اینکه به دلیل بیکاری و‌ نبود شغل کارگران‌ مجبورند هر شرایطی را تحمل کنند، عنوان کرد: بسیاری از ما کارگران بیمه هم نیستیم و وقتی که بازرس اداره کار و یا تامین اجتماعی می‌آید صاحب کارگاه ما را به بیرون هدایت می کند تا در معرض دید نباشیم.

فتاحی خاطرنشان کرد: این در حالی است که ما از هشت صبح تا چهار و پنج بعدازظهر کار می کنیم و از همه مزایای و حقوق اولیه محروم هستیم.

وی تاکید‌ کرد: اکثر کارفرمایان قرارداد یک طرفه ای به ما می دهند که فقط جای امضایش سفید است و‌ ما هیچ حق اظهارنظری نداریم و در هر لحظه هم به صورت یکطرفه از سوی کارفرما قابل ابطال است.

یک فعال کارگری هم درباره وضعیت کارگران گفت : مهمترین مشکل این قشر نبود امنیت شغلی و دغدغه معیشت است.

جواد اکبری اظهار کرد: کارگران اکثرا قرارداد موقت دارند که کارفرما هروقت که بخواهد آن را یک طرفه لغو می کند و کاری از دست کارگران بر نمی آید.

دبیر اجرایی پیشین خانه کارگر کرمانشاه ادامه داد : وقتی که کارگر امنیت شغلی ندارد و‌ همیشه نگران از دست دادن کار خود است با کاهش شدید بهره‌وری مواجه خواهد بود.

اکبری تصریح کرد: به علاوه اختلاف زیادی بین دریافتی و‌ دستمزد کارگران و هزینه زندگی و سبد معیشت آنها وجود دارد که نیازمند چند سال افزایش اعتبار است تا این شکاف حل شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به بازرسی های متعددی که از کارگاه های استان صورت می گیرد، افزود: اگر کارگران شکایتی در باره قراردادهای سفید امضا و‌ حقوق و‌ مزایای خود دارند می توانند شکایت خود را در این‌ خصوص به اداره کار اعلام کنند.

داوود یاوری بیان کرد: بازرسان اداره کار در کمترین زمان از کارگاه های مورد نظر بازدید و‌ با تخلفات برخورد خواهند کرد.

وی از جایگاه رفیع کارگران برای پیشرفت اقتصادی و‌ توسعه کشور یاد کرد که اگر نباشند چرخه تولید در کشور نمی چرخد.

یاوری عنوان کرد: باید همه با هم برای بهبود معیشت و امنیت شغلی کارگران تلاش کنیم که البته کارهای بسیار خوبی در این زمینه در کشور صورت گرفته است.