به گزارش طلوع کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست خبری تور رسانه ای خبرنگاران حوزه دولت که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: زلزله جمعا شش هزار میلیارد تومان به استان خسارت وارد کرد که از این میزان ۱۰۲۴۱ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت ها بود.

بازوند ضمن اشاره به امدادرسانی های پس از وقوع زلزله، عنوان کرد: هلال احمر کشور باید برای زلزله های بیش از هفت ریشتر تجهیز و همچنین مدیریت بحران کشور نیز اصلاح شود.

وی با بیان اینکه حضور نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق زلزله زده یکی از شانس های استان در این حادثه بود، افزود: حدود یازده هزار نیرو اندک زمانی پس از وقوع زلزله در این مناطق حضور یافته و به امدادرسانی پرداختند.

استاندار کرمانشاه به توزیع ۹۴ هزار چادر برای اسکان موقت بین زلزله زدگان اشاره کرد و یادآورشد: میزان هدررفت چادر در این زلزله به ازاء هر خانوار دو چادر بود که نسبت به زلزله های بزرگ گذشته در کشور هدررفت آن بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه اسکان موقت زلزله زدگان ظرف ۴۵ روز به اتمام رسید، گفت: در بحث اسکان دائم نیز مدیریت متمرکز، ایجاد فرصت از تهدید زلزله و سرعت در بازسازی که از تاکیدات مقام معظم رهبری بود را در دستور کار قرار دادیم.

بازوند افزود: درمجموع تاکنون پنج هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان توسط دولت به شکل های مختلف در قالب تسهیلات و کمک های بلاعوض به استان ابلاغ شده است.

وی خاطرنشان کرد: مجموعا برای هر واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله با احتساب کمک های جانبی حدود ۵۵ میلیون تومان دولت کمک کرده است.

وی به آسیب دیدن بیمارستان و مسکن مهر اسلام آبادغرب در زلزله اشاره کرد و گفت: این زلزله نشان داد واحدهایی که با مدیریت مردم ساخته می شوند مقام تر از ساختمان های دولتی هستند.

مقام ارشد مدیریت استان متذکر شد: آسیب جدی بیمارستان و مسکن مهر اسلام آبادغرب با فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زلزله لکه ننگی بر دامن مهندسینی هستند که امضاء فروشی کرده و به وظیفه خود عمل نکرده اند، زیرا خیانت آنها در این دو پروژه مشهود است.

استاندار کرمانشاه از پایان ۹۰ درصد از کار نظام مهندسی در بحث طراحی و محاسبات در مناطق زلزله زده خبرداد و عنوان کرد: هرچند که نظام مهندسی سایر استان ها برای هر متر طراحی و نظارت پنج هزار تومان دریافت می کردند اما ترجیح دادیم با متری ۱۰ هزار تومان آن را به نظام مهندسی استان کرمانشاه واگذار کنیم.

بازوند همچنین به بحث کمک های مردمی به مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: مردم ۶۳ میلیارد به حساب هلال احمر و دو میلیارد به حساب کمیته امداد واریز کردند.

وی از واریز کمک های مردمی به حساب شخصی برخی از چهره های معروف یادکرد و افزود: مردم سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به حساب صادق زیباکلام، حدود ۹ میلیارد تومان به حساب علی دایی و پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به حساب نرگس کلباسی واریز کرده اند.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: درحال حاضر خانم کلباسی به خوبی در مناطق زلزله زده درحال فعالیت است، به طوری که با شناسایی افراد نیازمند چهار روستای این مناطق به باز سازی منازل این افراد کمک می کند.

وی با بیان اینکه صادق زیبا کلام و علی دایی تاکنون در بحث صرف کمک های مردمی وارد عمل نشده اند، تاکید کرد: ما دغذغه ای نداریم که چه زمانی برای صرف این پول وارد عمل شوند، زیرا مردم تصمیم گرفته اند کمک های خود را به این چهره ها بسپارند لذا هر زمان که بخواهند آن را صرف کنند به آنها کمک خواهیم کرد.

بازوند به درپیش بودن فصل گرما و لزوم تامین وسایل سرمایشی برای زلزله زدگان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۹ هزار خانوار در مناطق زلزله زده کمک دو میلیون تومانی برای خرید یخچال، کولر و فرش دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه برای زمستان امسال تمام خانوارهای روستایی در منازلشان خواهند بود، تاکید کرد: در مناطق شهری نیز اکثر افرادی که هنوز زیرچادرند واحدهایشان تعمیری است و به زودی به منازلشان بازخواهند گشت.

استاندار کرمانشاه در خصوص روند کند فعالیت های بنیاد مسکن و بانک ها در مناطق زلزله زده گفت: این مشکل بزودی با افزایش تعداد نیروها دفع خواهد شد.

وی از فعالیت حدود یازده هزار و ۶۰۰ نفر در مناطق زلزله زده برای بازسازی این مناطق خبرداد و یادآورشد: در حوزه بهداشت نیز سرویس بهداشتی و حمام به اندازه کافی نصب شده و در کنار آن ۲۰ اکیپ سیار بهداشتی نیز در مناطق زلزله زده اوضاع بهداشتی را کنترل می کنند.