به گزارش طلوع کرمانشاه، رضا زارعی اظهار داشت : در حال حاضر در استان کرمانشاه ۲۲۰ هکتار  گلستان گل محمدی بارور داریم، ضمن اینکه سال گذشته نیز توسعه پنج هکتاری باغات گل محمدی را داشتیم که این باغات هنوز به مرحله باروری نرسیده اند.

زارعی متوسط عملکرد گلستان‌های گل محمدی استان را ۲.۵ تن در هکتار اعلام و اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع بیش از ۵۵۰ تن گل محمدی در استان تولید شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ادامه داد: در تمامی شهرستان‌های استان گلستان گل محمدی داریم، اما عمده گل محمدی استان در شهرستان‌های هرسین، کنگاور و کرمانشاه تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشور ۱۷ هزار هکتار گلستان گل محمدی وجود دارد، گفت:  استان کرمانشاه از نظر سطح گلستان‌های گل محمدی رتبه  هشتم کشور را دارد.

زارعی با اشاره به وجود دو کارخانه فرآوری گل محمدی در استان گفت: تمامی گل‌محمدی  تولیدی استان در این دو کارخانه فرآوری می‌شود و کمبودی برای فرآوری این محصول در استان نداریم، هرچند بخشی از گل محمدی تولیدی استان برای فرآوری به خارج از استان ارسال می‌شود.

 وی گفت: از هر کیلوگرم گل محمدی بین ۱.۵ تا دو لیتر گلاب با کیفیت بالا تولید می‌شود.

زارعی  افزود: همچنین از هر هشت تا ۱۰ تن گل محمدی یک کیلوگرم اسانس تولید می‌شود که ارزش اقتصادی بالایی دارد.

وی اشاره ای هم به برنامه توسعه ای باغات گل محمدی داشت و افزود: امسال توسعه ۱۰۰ هکتاری گلستان های گل محمدی را در برنامه استان داریم و از متقاضیان با اختصاص نهال یارانه ای و تسهیلات ارزان قیمت حمایت می شود.

ایسنا