به گزارش طلوع کرمانشاه، رضا خواجه‌‌ای اظهار داشت: عملیات بازسازی ۴۴ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی تعمیری آسیب دیده زلزله آبان ۹۶ نیز شروع شده است.

وی از پایان آواربرداری ۲۳ هزار و ۳۰۰ واحد آسیب دیده نیز خبر داد و گفت: عملیات آواربرداری و پی کنی واحدهای تخریبی بر عهده بنیاد مسکن بوده که این مهم هر روز با سرعت بیشتری در حال اجراست.

وی اضافه کرد: با توجه به روند آواربرداری و تسریع در امور ساخت و ساز در مناطق زلزله زده، تاکنون آرماتوربندی بیش از ۱۱ هزار واحد انجام شده و کار بتن ریزی و فنداسیون ۱۰ هزار واحد نیز پایان یافته است.

وی اظهار داشت: کار اسکلت بندی هفت هزار واحد و سقف چینی سه هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده نیز در مناطق زلزله زده انجام شده و چهار هزار واحد مسکونی نیز به مرحله دیوارچینی رسیده است.

خواجه ای افزود: پیش بینی می شود تعمیر واحدهای آسیب دیده و جمع آوری نخاله های ساختمانی در سطح شهر و مناطق زلزله زده هرچه سریع تر به پایان برسد.

وی گفت: در مجموع ۸۸ هزار واحد آسیب دیده در مناطق زلزله زده به بانک های عامل معرفی شده اند که از این تعداد ۵۸ هزار واحد با بانک ها عقد قرارداد بسته و مابقی هم در مرحله عقد قرارداد هستند.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: هشت تن سیمان رایگان و میلگرد با قیمت پایین تر از نرخ بازار در اختیار واحدهای تخریبی قرار داده می شود.

خواجه ای گفت: بخشنامه ای به تمام بانک های عامل مبنی بر پرداخت تسهیلات معیشتی به مستاجران مناطق زلزله زده نیز ابلاغ شده است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشته است.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده‌اند.