به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، مردم شهر کرمانشاه وعده های زیادی را تا کنون شنیده اند که یا عملی نشده و یا آنقدر به طول انجامیده که مردم دیگر از خیر آن گذشته اند.

از ایجاد تله کابین و تعریض خیابان مدرس و مدرن شدن شهربازی گرفته تا ایجاد یک شهرک مشاغل فنی برای خارج کردن مشاغل مزاحم از داخل شهر.

در سالیان دور که شهر کرمانشاه کوچکتر بود مشاغلی مانند پروفیل کاران، درب و پنجره سازان، نمایشگاه های اتومبیل سنگین و سبک، مکانیکی های خودرو، ضایعات فروشان و … در حاشیه شهر ایجاد شدند اما اکنون با گسترش فضای کالبدی شهر همه این مشاغل در دل شهر قرار گرفته اند.

آلودگی صوتی و بصری، نازیبایی چهره شهر، ترافیک و … همه از پیامدهای فعالیت مشاغل فنی و آلاینده در داخل شهر است که داد مردم را درآورده اما چاره ای برای ان نمی شود.

چندین سال است که درباره خروج مشاغل فنی از شهر و ایجاد یک شهر مشاغل فنی در حاشیه شهر کرمانشاه به مردم وعده داده می شود که هنوز اجرایی نشده است.

این در حالی است که خود صاحبان مشاغل فنی تمایل به خروج از شهر دارند و اگر جای مناسبی برای آنها وجود داشته باشد حاضرند نقل مکان کنند.

«سیروس علیمردانی» صاحب یکی از مکانیکی های دولت آباد است و درباره وضعیت ساماندهی مشاغل فنی در کرمانشاه گفت: اکثر مغازه داران اگر شرایط آسانی برایشان در نظر گرفته شود حاضر به جابجایی هستند اما هنوز هیچ جایی برای انتقال مشاغل فنی تعییت نشده است.

وی ادامه داد: تنها نقطه ای که در کرمانشاه در حاشیه شهر تجمع مشاغل فنی را داریم همین دولت آباد است و در سایر نقاط همه مشاغل فنی و آلاینده در دل شهر هستند.

علیمردانی بیان کرد: وقتی مشاغل در یک نطقه جمع باشند مردم هم می دانند برای هر کار فنی باید به کجار مراجعه کنند و دیگر این پراکندگی در سطح شهر ایجاد نمی شود.

اما مردم هم از فعالیت این مشاغل در سطح شهر بسیار گلایه دارند و یکی از شهروندان که ساکن محدوده خیابان مطهری است در این باره می گوید: تمام این خیابان از نمایشگاه های اتومبیل اشباع شده و بسیاری از آنها خودروها را خارج از مفازه پارک می کنند که ترافیک بسیار زیادی را ایجاد می کند.

«مرجان جعفری» افزود: گاهی در حاشیه این نمایشگاه دلالان هم به این خیابان می آیند و شلوغی و ازدحام را چند برابر می کنند.

وی معتقد است اگر این نمایشگاه از دل شهر جابجا شود بسیاری از مشکلات مردم و ترافیک این منطقه رفع خواهد شد.

نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه هم از پیگیری برای ساماندهی مشاغل فنی کرمانشاه و انتقال آنها به خارج از شهر خبر داد و گفت: این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم.

موسی سلیمی اظهار کرد: در درجه اول انتقال نمایشگاه های اتومبیل سنگین را به خارج از شهر در برنامه داریم و پس از آن سراغ سایر مشاغل مانند مشاغل فنی،  عمده فروشان مواد غذایی و میدان بار خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه مقرر شد زمینی در نزدیکی شهرک صنعتی فرامان برای این منظور در نظر گرفته شود، تاکید کرد: پیگیریم که قیمت این زمین برای ما کمتر باشد تا صاحبان واحدهای صنفی هم بتوانند با مشکل و هزینه کمتری جابجا شوند.

این در حالی است که چندی قبل معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه نیز از پیگیری برای ساماندهی مشاغل فنی کرمانشاه خبرداد.

مهندس امیر رحیمی بیان کرد: در وحله اول پیگیر جابجایی نمایشگاه اتومبیل های سنگین هستیم و درحال تعامل برای جانمایی واحداث شهرک مذکور هستیم.

وی به جابجایی صنف پرنده فروش ها در چند سال قبل به حاشیه شهر اشاره کرد و افزود: این کار نتایج مثبتی همچون انضباط بصری و کاهش بارترافیکی را همراه داشت.

رحیمی خاطرنشان کرد: پیگیری ساماندهی سایر مشاغل مزاحم شهری هم هستیم.