به گزارش طلوع کرمانشاه، فرهاد فروزی، اظهار داشت: بزرگترین این پس لرزه ها روز ۲۰ آذر سال گذشته با قدرت ۶ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در شهر ازگله ثلاث باباجانی رخ داد.

وی افزود: از مجموع پس لرزه های رخ داده در استان، ۳۸۵ مورد در سال جاری اتفاق افتاده است که بزرگترین آن با قدرت ۵.۳ ریشتر روز ۱۲ فروردین در عمق هشت کیلومتری زمین، سرپل ذهاب را لرزاند.

فروزی یادآوری کرد: در ۲۴ ساعت اخیر (ساعت ۱۶ روز دوشنبه تا ساعت ۱۶ روز سه شنبه) ۶ پس لرزه در استان به وقوع پیوسته که همگی در شهر ازگله ثلاث باباجانی بوده است.

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه گفت: از این ۶ پس لرزه، اولین مورد ساعت ۱۶:۲۴ دقیقه روز گذشته با قدرت ۲.۹ ریشتر و آخرین آن نیز ساعت ۱۵:۲۷ دقیقه امروز با قدرت ۲.۷ ریشتر اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: بزرگترین این پس لرزه ها نیز ساعت ۵:۰۱ دقیقه صبح امروز با قدرت ۴.۵ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین رخ داد.

فروزی در پایان اظهار کرد: با توجه به قدرت زمین لرزه سال گذشته و وسعتی که داشت وقوع پس لرزه تا ماه ها نیز طبیعی است که البته باید هوشیاری لازم را نیز مقابل آن ها به خرج داد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد.

براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در این مناطق آسیب کلی و جزئی دیده اند و این زلزله مخرب علاوه بر خسارت مادی فراوان ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

 

 

ایرنا