به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، اواسط زمستان سال گذشته بود که درج خبری از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مبنی بر اعطای وام به صاحبان مشاغل خانگی اهالی فرهنگ، رسانه و هنر موجی از امید و انگیزه را ایجاد کرد تا اهالی مطبوعات و صاحبان ایده های ناب احساس کنند همواره تنها نیستند و از سوی متولیان امر حمایت خواهند شد.

در این خبر از سوی روابط عمومی به نقل از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به آغاز ثبت نام وام مشاغل خانگی اصحاب فرهنگ و هنر پرداخته شد و اعلام شد که کمیته اشتغال این اداره کل آمادگی خود را جهت پرداخت این تسهیلات به اولویت های فرهنگی و هنری اعلام می کند.

قرار براین شد که تسهیلات اشتغالزایی مشاغل خانگی در قالب طرح مستقل پشتیبان و با هدف استفاده بهینه از مشاغل خانگی به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کرمانشاه پرداخت شود که مشاغل پشتیبان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با ۴درصد سود و بازپرداخت ۳۶ ماه و مشاغل مستقل تا مبلغ ۵ میلیون تومان با ۴ درصد سود و بازپرداخت ۳۶ ماه به متقاضیان اهداء شود که در پایان این خبر شماره تماسی برای هماهنگی بیشتر متقاضیان اعلام شد.

با انعکاس این خبر امیدوارکننده در رسانه ها و شبکه های مجازی، صفی طویل از اهالی فرهنگ و هنر و صاحبان ایده های اشتتغالزایی در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تشکیل شد و با وجود ساعت ها انتظار در پشت درب های بسته و یا تلاش برای تماس با شماره ای که در خبر درج شد ولی در اکثر اوقات در دسترس نبود، متقاضیان بسیاری پرونده های خود را تکمیل کردند و در انتظار تحقق وعده باقی ماندند.

بسیاری از متقاضیان براین باور بودند که می توانند از تسهیلات این اداره کل تا پایان سال ۹۶برخوردار شوند چراکه مسئولان و کارشناسان مربوطه نوید تکمیل پرونده و ارسال آن به بانک های عامل را داده بودند و مسوولیت کم کاری را برگردن این بانک ها می انداختند.

سال۹۶ سپری شد و اکنون که بیش از دوماه است که از سال جدید سپری شده به دنبال تماس ها و پیگیری های مکرر دست ناامیدی بر سینه متقاضیان زده شد چراکه اعلام شد خبری از بودجه نیست و قضیه اعطای وام فعلا منتفی است.

البته مسئولان امر در واکنش به ناامیدی متقاضیان این لطف را کردند و اعلام کردند که وعده هایی از سوی دولت برای اختصاص بودجه در نظر گرفته و همچنان باید در انتظار باقی بمانیم.

هم اکنون سوالی که ایجاد می شود این است که چرا در این استان، در اکثر اوقات وعده و خبر مسرت بخش قبل از تایید نهایی و یا داشتن برنامه ریزی مدونی عنوان می شود و پرونده ها در بین بروکراسی خسته کننده در برابر صبوری و پیگیری مردم این دیار تکمیل می شود، زمان و انرژی بسیار هدر می رود ولی در پایان نتیجه ای حاصل نمی شود.

اهالی صبور و بردبار فرهنگ و هنر و رسانه استان سالهاست که با کمترین امکانات بهترین آثار و ایده ها را خلق می کنند و سزا نیست در مقایل این همه مظلومیت و پایداری بیش از این وعده ای تضمین نشده به آنان داده شود و یا اقدامی برای تحقق برنامه ها انجام نشود.

 

گزارش از شهلا رستمی