کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه از اوایل سال ۸۶ کار خود را آغاز کرد و قرار بود اسیدسیتریک مورد نیاز تمام کشور را تامین کرد.
این واحد تولیدی از سال ۷۲ مراحل قانونی مربوط به جواز تاسیس و … را آغاز کرد و اگرچه در سال ۸۶ به بهره برداری رسید اما فعالیت ان چندان دوام نیاورد و در مرداد سال ۸۹ به تعطیلی کشیده شد.
اسیدسیتریک تولیدی کارخانه از بهترین نوع اسیدستیریک خوراکی بود که با برخی کشورهای خارجی از لحاظ کیفیت رقابت می کرد و کرمانشاه نیز تنها کارخانه اسیدسیتریک کشور را داشت.
واردات بی رویه اسید سیتریک ارزان قیمت و بی کیفیت چینی باعث شد این واحد مدت زیادی دوام نیاورد و با ۲۶۰ نفر نیروی کار ، درب های آن بسته شود.
حالا پیگیری ۹ ساله مسئولین استان برای بازگشایی این واحد بی نتیجه مانده است و مهمترین نکته این است که سرمایه گذار این طرح که شرکت شستا وابسته به تامین اجتماعی می باشد پای کار بیاید و دوباره این کارخانه راه اندازی شود.
بازدیدها و جلسات مکرری تا کنون برای حل مشکلات این واحد برگزار شده اما هیچکدام نتیجه نداشته است و نزدیک به ۹ سال است که قفل روی درب های اسیدسیتریک کرمانشاه مانده است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه درباره مشکلات این واحد صنعتی گفت: اسیدسیتریک در اوایل سال ۸۶ کار خود را آغاز کرد و سرمایه گذاری آن بر حسب شرایط کنونی به ۱۰۰ میلیارد تومان هم می رسد.
محسن رستمی بیان داشت: محصولات تولیدی این واحد که ظرفیت آن نزدیک به ۱۲ هزار تن در سال بود با کشورهای سویس و
آلمان رقابت می کرد.
وی خاطرنشان ساخت: این واحد از سال ۹۰ به تملک بانک کشاورزی درآمد و اکنون نیز ورشکسته است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه عقیده دارد اگر سرمایه گذاران پای کار بیاید و مشکل این واحد را حل کنند می توان در مدت کوتاهی شاهد بهره برداری از آن بود.
رستمی اظهار کرد: البته باید در کنار این امر افزایش تعرفه واردات اسیدسیتریک به کشور را هم داشته باشیم تا این کارخانه قدرت رقابت و ماندگاری بیشتری داشته باشد.
وی تاکید کرد: در سال ۹۳ نیز یک بار کار اورهال این واحد انجام شد و اکنون آماده بهره برداری است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به شرایط ورشکستگی کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه، عنوان کرد: این کارخانه بهتر است به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شود تا مشکل آن مرتفع گردد.
مهدس رضا رحیمی افزود: اقدامات مختلفی برای احیا دوباره این واحد انجام شد برای مثال پیگیری های زیادی برای بالا بردن تعرفه اسیدسیتریک انجام دادیم.
وی افزود: متاسفانه واردات اسیدسیتریک ارزان و به شت بی کیفیت چینی به این کارخانه صدمه زد.
مهندس هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به وضعیت کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه گفت: حیف است که این واحد با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اینگونه راکد باشد.
وی با بیان اینکه این کارخانه باید هرچه زودتر تعیین کلیف شود، خاطرنشان کرد: برای پیگیری مشکلات این واحد جلساتی با سرمایه گذار و همچنین بانک کشاورزی خواهیم داشت.