پژوهشگران “دانشگاه علوم سلامت لیتوانی” در بررسی جدیدی دریافتند که آلودگی هوا می‌تواند فشار خون را افزایش دهد.

 

آنها در این پژوهش، مواردی مانند سطح تری‌گلیسرید بالا، لیپوپروتئین کم‌چگالی، گلوکز بالای خون و اضافه‌وزن را مورد بررسی قرار دادند. همچنین، ارتباطات مورد نظر در میان افرادی که در خانه‌های شخصی و یا آپارتمان‌ها ساکن بودند، ارزیابی شدند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که سطح آلودگی هوا، با خطر افزایش لیپوپروتئین کم‌چگالی در ارتباط است. قرار گرفتن در معرض ترافیک نیز می‌تواند به فشار خون بالا، سطح بالای تری‌گلیسرید و کاهش لیپوپروتئین کم‌چگالی منجر شود. تأثیر منفی آلاینده‌های هوا، فقط در میان افرادی بررسی شد که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کردند.

از آنجا که ترافیک در نزدیکی آپارتمان‌ها بیشتر است، می‌تواند مشکلاتی از جمله فشار خون را برای بیماران ایجاد کند. ساختمان‌های بسیار، آلودگی هوا و ترافیک، عواملی هستند که با تعامل اجتماعی و روابط حمایتی ارتباط دارند و می‌توانند بر سلامتی قلبی- عروقی نیز مؤثر باشند.

میزان فضای سبز، اندازه و نوع فضاهای عمومی نیز در ارتباط با عوامل خطرناک مورد ارزیابی قرار گرفتند. پژوهشگران موفق شدند به اثرات مثبت محیط طبیعی پی ببرند و اثرات آن را بر سلامت قلب و عروق مشخص کنند.

“ایجن برازین”(Agn Brazien)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: نتایج این پژوهش به ما ثابت می‌کنند که باید فضای مناسب زندگی را برای ساکنان آپارتمان‌ها فراهم کنیم، در این خانه‌ها عایق صوتی به کار ببریم و فضای سبز اطراف آنها را افزایش دهیم.

این پژوهش، در مجله “Journal of Public Health” به چاپ رسید.