به گزارش طلوع کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی استانداری مهندس هوشنگ بازوند درستاد رفع موانع تولید که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشوردرسالن جلسات استانداری برگزار شد، گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما در سال ۹۷ شناسایی واحد‌های راکد است تا بتوانیم پروژه‌های قابل احیا را زنده و مابقی را تعیین تکلیف کنیم.
استاندار کرمانشاه گفت: باید واحد‌های نیمه فعال و راکد استان تعیین تکلیف شوند تا برای آن‌ها چاره اندیشی شود.
استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه پروژه‌هایی که مربوط به وزارت رفاه و شرکت شستا است، باید تعیین تکلیف شوند، اظهار داشت: سه پروژه کاغد غرب، کاغذ سازی بیستون و اسید سیتریک شستا در استان کرمانشاه با وجود سرمایه گذاری بالا و پیشرفت فیزیکی بلاتکلیف هستند.
مهندس بازوند تصریح کرد: باید تکلیف این پروژه‌ها مشخص و در یک برنامه زمان بندی شده راهکار عملی برای احیا آن‌ها مشخص شود.
وی افزود: شستا به علت نرخ بالای بیکاری در استان باید به شکل ویژه‌ای به کرمانشاه نگاه کند.
استاندار کرمانشاه بیان داشت: نرخ بیکاری ۲۲ درصد شرایطی بحرانی و حاد در استان ایجاد کرده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور هم گفت: براساس دستور وزیر کشور این وزارتخانه در خصوص طرح‌های تولیدی نیمه کاره و راکد استان کرمانشاه دست به اقدام می‌زند و آن‌ها را به صورت قطعی تعیین تکلیف خواهد کرد.
وی گفت: اگر واحد‌هایی کاملا از کار افتاده اند سرمایه گذاری و تلاش برای آن‌ها بی فایده است، بلکه باید توان خود را بر روی پروژه‌هایی که امکان احیا دارند متمرکز کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور به پروژه اسید سیتریک کرمانشاه اشاره کرد و اظهار داشت: احیا این کارخانه با توجه به اعلام ورشکستگی از سوی بانک، اقتصادی به نظر نمی‌رسد با این حساب براساس هماهنگی با اداره ورشکستگی قوه قضاییه در صورت نیاز برای فعال سازی آن اقدام خواهد شد.
وی تصریح کرد: تنها راه احیای شرکت اسید سیتریک کاهش تعرفه واردات شکر است.
وی افزود: وزارت صنعت موظف است که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و شستا به این موضوع رسیدگی کند و اگر نتوانیم آن را احیا کنیم از دستور کار خارج خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور به پروژه راکد کارخانه کاغذ نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲ سرمایه گذار برای فعال کردن آن اعلام آمادگی کرده اند که باید برای شروع کار، معارضان زمین کارخانه تعیین تکلیف شوند.