نرخ بالای بیکاری در استان کرمانشاه باعث شده جوانان این استان برای داشتن شغلی مناسب، دست به هر راهی بزنند تا بتوانند از طریق آن زندگی خود را تامین کنند.
چندی قبل تعدادی از جوانان کرمانشاه همزمان با سراسر کشور برای گذراندن دوره کمک پرستاری که بعد به دوره بهیاری تغییر پیدا کرد اقدام کردند و هزینه زیادی هم برای دریافت آموزش ها انجام دادند اما اکنون گواهی و مدرکی که گرفتند در هیچ کجا اعتبار ندارد و امکان جذب و استفاده از این افراد وجود ندارد.
شنیده شده که نظام سلامت وزارت بهداشت در راستای اجرای طرح تحول سلامت اعلام کرده که حدود ۱۰ هزار نفر در کشور را به عنوان کمک پرستار و یا بهیار یکساله جذب می کند.
گفته شده تعداد زیادی از جوانان در سراسر کشور و از جمله استان کرمانشاه با صرفه هزینه زیاد نزدیک به چهار میلیون تومان دوره های آموزشی لازم را به صورت عملی و تئوری گذراندند.
اما اکنون مدرک و گواهی که با صرف اینهمه هزینه اخذ کردند در هیچ کجا اعتبار ندارد و هیچ مرکزی حاضر به جذب این افراد نیست و بنابر گفته ها، دانشگاه علوم پزشکی هم تعهدی در خصوص این افراد قبول نمی کند.
یکی از این معترضین به خبرنگار طلوع می گوید:آبان ماه سال ۹۴ بود که ما برای گذراندن ۳۰۰ ساعت کلاس تئوری که حدود سه ماه زمان برد اقدام کردیم و برای گذراندن این کلاس ها حدود ۳.۶ میلیون شهریه دادیم.
وی ادامه می دهد: با هزینه های جانبی و اینکه تعدادی از افراد از شهرستان برای دریافت آموزش ها می آمدند هزینه های ما به چهار میلیون تومان هم رسید.
این معترض یادآوری کرد: پس از آن نزدیک ۱۰۸۰ ساعت هم آموزش های عملی را در بیمارستان گذراندیم و سختی های بسیاری کشیدیم و پس از تاخیر بسیار در نهایت مدارک و گواهی دوره ما را خرداد امسال دادند.
این جوان کرمانشاهی می گوید: حالا این گواهی در هیچ کجا اعتبار ندارد و هیچ مرکز درمانی و پزشکی این گواهی را که براای آن هزینه و زمان زیادی صرف کردیم قبول ندارد.
یکی دیگر از معترضان نیز با بیان اینکه حتی دانشگاه علوم پزشکی هم پاسخگوی این ماجرا نیست و اعلام می کند که این موضوع ارتباطی با ما ندارد، می افزاید: به بخش های مختلفی مراجعه کردیم اما هنوز جوابی نگرفتیم.
این جوان کرمانشاهی با اشاره به اینکه در کرمانشاه حدود ۸۰۰ نفر این آموزش ها را دریافت کردند، هزینه کردند و مدرک گرفتند، ادامه می دهد: نکته جالب آن است که آموزش ها و گرفتن گواهی هنوز هم ادامه دارد و تعداد دیگری از جوانان در حال گذراندن دوره ها هستند که با احتساب آنها جمعیت ما به ۱۲۰۰ نفر خواهد رسید.
این معترض می افزاید: خواسته ما این است که خسارتی که متحمل شدیم جبران شود و به علاوه سایر جوانان آگاه شوند و به امید داشتن شغل این هزینه زیاد را که هیچ نتیجه ای ندارد به خود تحمیل نکنند.
یکی دیگر از معترضان هم می گوید: پایین مدرک ما مهر برجسته نظام سلامت کشور و مهر مدیر آموزشی تعاونی کارکنان نظام سلامت وجود دارد اما هیچ کجا آن را نمی پذیرد و این در حالی است که در مراکز درمانی به نیروی انسانی نیاز است.
وی اضافه می کند: ما سختی زیادی کشیدیم، دوره های فیزیولوژی، آناتومی، روانشناسی، فوریت های پزشکی و … را گذراندیم اما بی نتیجه بوده است.
این جوان کرمانشاه یادآوری می کند: نکته تاسف بار دیگر آن است که در ابتدا به ما گفته شده که تزریقات هم جز شرح وظایف ما است اما اکنون آن را هم حذف کردند و با مدرکی که داریم حتی نمی توانیم مجوز یک تزریقاتی را بگیریم و برای خود کاری کنیم.
این معترض ادامه می دهد: همه ما خواستار حل این مشکل و یا جبران خسارت هستیم.
گفتنی است تعدادی از این افراد صبح امروز (۱۵ مهر) مقابل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجمع کرده و خواستار احقاق حقوقشان شدند.