یک تولیدکننده گرانی و کمبود گوجه را عامل اصلی گران شدن رب گوجه دانست و گفت: بعید است رب گوجه دیگر از حدود ۱۴ هزار تومان ارزان‌تر شود.
 
مظفر عبدالله از افزایش قابل توجه اخیر قیمت رب گوجه یاد کرد و گفت: بر اساس اعلام سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و شرکت تعاونی کنسرو ایران، اکنون قیمت رسمی هر قوطی رب گوجه فرنگی به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان برای مصرف کننده رسیده است.
 
وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت رب گوجه، گرانی گوجه را عامل اصلی دانست و اظهار کرد: به دلیل بحران اقتصادی که در کشور ایجاد شد و ارزش پول ملی ما را کاهش داد، اکنون کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، ترکمنستان و … کالاها و اجناس ما را ارزان می‌برند که نمونه آن را در گوجه فرنگی می‌بینیم.
 
وی از صادرات حدود ۳۵۰ هزار تن گوجه طی دو ماه اخیر خبر داد و افزود: این میزان صادرات علاوه بر هدر رفت قابل توجه آب از داخل کشور، باعث شد با کمبود شدید گوجه هم مواجه شویم.
 
عبدالله با اشاره به پیگیری و نامه‌نگاری‌هایی متعددی که با بسیاری از مسئولین کشور انجام شد تا جلوی این روند گرفته شود، ادامه داد: خیلی دیر به درخواست ما گوش دادند و در نهایت اواخر شهریور جلوی صادرات گوجه گرفته شد.
 
وی معتقد است، اگر زودتر فکری به حال روند بی‌رویه صادرات گوجه می‌شد، تا این حد شاهد افزایش قیمت گوجه و رب گوجه در بازار نبودیم.
 
عبدالله یادآوری کرد: در کرمانشاه حدود ۳۵۰۰ تا چهار هزار هکتار سطح سبز گوجه فرنگی داریم که چون میزان کشت در کرمانشاه مدیریت شده، ما در کرمانشاه کمبود نداشتیم و دلالان دیگر استان‌ها برای جبران کمبود استان خود به کرمانشاه هجوم آوردند.
 
وی ادامه داد: با کاهش گوجه در کشور بسیاری از دلالان حتی از استان‌های دیگر به کرمانشاه هجوم آوردند و باعث اخلال در نظام اقتصادی و بازار شدند که در این مورد هم بارها از مسئولین درخواست کردیم جلوی این مشکلات گرفته شود.
 
وی از کاهش تولید گوجه فرنگی در سال جاری به دلیل گرمای شدید و بارندگی بی‌موقع هم یاد کرد و افزود: هر سال پیک کار برداشت گوجه ۲۵ مرداد بود که این زمان امسال حدود یک ماه عقب افتاد.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت روژین تاک گفت: مجموع این عوامل باعث شد گوجه‌ای که برای تولید رب گوجه در سال قبل حدود کیلویی ۴۰۰ تومان بود، به کیلویی ۱۷۰۰ تومان برسد.
 
عبدالله از تاثیر ۸۰ تا ۸۵ درصدی گرانی گوجه بر افزایش قیمت رب گوجه یاد کرد و افزود: ۱۵ تا ۲۰ درصد دلیل افزایش قیمت نیز مربوط به سایر عوامل است.
 
به گفته وی، افزایش قیمت ورق به دلیل گرانی دلار باعث شده قیمت هر قوطی از ۴۷۰ تا ۵۰۰ تومان سال قبل به ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان برسد.
 
این تولید کننده یادآوری کرد: در کنار افزایش قیمت گوجه و قوطی، افزایش قیمت کیسه‌های نگهداری مواد اولیه و… را نیز داریم.
 
وی گفت: پیش‌بینی می شود در این شرایط و مجموع این عوامل دیگر شاهد کاهش قیمت رب گوجه در بازار نباشیم. امیدواریم تدابیری اندیشیده شود که قیمت رب گوجه به ثبات برسد و دیگر افزایش قیمتی نداشته باشیم.
 
عبدالله با بیان اینکه در کشور سالانه شش میلیون تن گوجه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود و امسال میزان تولید حدود ۳۰ درصد کاهش داشته، تصریح کرد: با این شرایط احتمال ادامه کمبود گوجه و رب گوجه وجود دارد. البته در داخل استان کرمانشاه قول‌های برای مدیریت گوجه گرفتیم و امیدواریم در کرمانشاه کمبودی رخ ندهد/ایسنا