رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه از متلاشی شدن ۶۵ باند سرقت طی ۶ ماهه امسال خبر داد و گفت: با متلاشی شدن این باندها ۱۷۰ سارق دستگیر و ۷۰۰ فقره سرقت نیز کشف شد.

سرهنگ “محمدرضا امیری” در نشستی خبری اظهار داشت: طی این مدت شاهد رشد ۱۹ درصدی کشفیات سرقت نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.

امیری همچنین از کاهش ۳۶ درصدی مجموع جرائم جنایی خبر داد و گفت: در حوزه سرقت به عنف ۷۰ درصد و قتل نیز ۳۶ درصد کاهش داشته ایم.

رئیس پلیس آگاهی استان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ۶ ماه نخست امسال هیچ موردی از آدم ربایی در کرمانشاه نداشتیم.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال مجموع سرقت ها ۳۶ درصد کاهش داشته است، یادآور شد: طی این مدت در بحث سرقت از منزل ۱۵ درصد، خودرو ۲۶ درصد و موتورسیکلت ۳۱ درصد کاهش وقوع داشته ایم.

 امیری سرقت قطعات و محتویات داخل خودرو را دارای بیشترین فراوانی از میان حوزه های سرقت برشمرد و گفت: بیشترین فراوانی سن سارقان نیز بین ۱۷ تا ۳۵ سال است.

رشد ۳۴ درصدی متلاشی شدن باندهای قاچاق

وی مبارزه با قاچاق را از دیگر حوزه های کاری پلیس آگاهی برشمرد و افزود: پس از تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق در سال ۹۵ شاهد رشد ۳۴ درصدی متلاشی شدن باندهای قاچاق بودیم.

امیری ادامه داد: در حالی که طی سال های ۹۳ و ۹۴ مجموعا ۵۶ باند قاچاق متلاشی شده بود این تعداد در سال های ۹۵ و ۹۶ به ۷۵ مورد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی کالای قاچاق کشف شده در سال های ۹۵ و ۹۶ به ۹۵۰ میلیارد ریال می رسد، خاطرنشان کرد: این مقدار در مقایسه با سال های ۹۳ و ۹۴ حدود ۱۳۰ درصد رشد نشان می دهد.

امیری گفت: در ۲ سال گذشته بیش از ۵۱۰۰ نفر در رابطه با پدیده قاچاق دستگیر و تحویل مراجع قضائی شده اند.

انهدام ۱۳ باند جعل و کلاهبرداری

رئیس پلیس آگاهی استان مبارزه با جعل و کلاهبرداری را از دیگر ماموریت های پلیس آگاهی برشمرد و افزود: در نیمه نخست امسال ۱۳ باند در این راستا شناسایی و منهدم و ۵۰ نفر نیز دستگیر شده اند.

وی گفت: طی ۶ ماهه امسال در حوزه جعل دو درصد و در حوزه کلاهبرداری نیز ۵۰ درصد کاهش وقوع داشته ایم.

امیری عمده موارد جعل و کلاهبرداری را مربوط به پیش فروش آپارتمان، فروش خودرو، اسناد دولتی، افتتاح حساب جعلی، انتقال وجه و … عنوان کرد.

رئیس پلیس آگاهی کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات این پلیس در حوزه جرائم اقتصادی اشاره کرد و گفت: امسال در این حوزه به ۱۰۷ پرونده در پلیس آگاهی رسیدگی شده که ارزش آن به یک هزار میلیارد ریال می رسد.

وی، زمین خواری و تبانی در مناقصه و مزایده را جزو جرائم پرشمار اقتصادی برشمرد.

کشف ۳۵ انبار محل احتکار کالا

 امیری همچنین از شناسایی ۳۵ انبار محل احتکار کالا و پلمب آنها با همکاری سایر نهادهای نظارتی خبر داد و گفت: کشف دو هزار تن برنج، دو هزار دستگاه یخچال و تعداد زیادی لوازم خانگی و صوتی و تصویری به همراه قطعات خودرو و مایحتاج ضروری مردم از جمله کالاهای احتکاری بوده است.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در این راستا ۴۰ نفر از محتکران دستگیر و برای صدور احکام مناسب تحویل مراجع قضائی شدند.

رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه در بخش پایانی سخنان خود توصیه هایی نیز به شهروندان داشت و افزود: به منظور فراهم نکردن شرایط سرقت بهتر است مردم از پارک کردن خودرو به مدت طولانی در فضاهای تاریک و خلوت خودداری و در هنگام تردد در معابر عمومی مراقب گوشی همراه و سایر اموال با ارزش خود باشند.

وی گفت: همچنین خانواده ها از آویزان کردن طلاجات به دختربچه های خود و تنها گذاشتن آن ها در کوچه و خیابان خودداری کنند.

 امیری همچنین به شهروندان توصیه کرد، فریب پیام ها و تماس های ارسالی به آن ها مبنی بر برنده شدن در جشنواره های مختلف را نخورند/ایسنا