موضوع قاچاق سوخت سال هاست که در کشور و به خصوص در شهری مرزی سبب هدر رفت منابع ملی شده و همچنین مردم مناطق مرزی را نیز با مشکلاتی درگیر کرده است.

در گذشته مرزهای شرقی و شمال غربی کشور با این معضل اقتصادی دست به گریبان بوده اند و این روزها منابع خبری از قاچاق بیش از ۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق به خارج از کشور از مرزهای شرقی و شمال غربی سخن می گویند. 

علت قاچاق سوخت دلایل متعددی دارد که بخشی از آن به دلیل قیمت بسیار پایین آن در ایران نسبت به کشورهای همسایه است؛ هرچند اقداماتی همچون ارائه کارت های هوشمند سوخت توانست بخشی از این مشکل را مدیریت کند و قاچاق را کاهش دهد، اما به نظر می رسد که این دست اقدامات نمی تواند به عنوان یک راه حل قطعی و نهایی باشد.

حالا معضل قاچاق سوخت استان های غربی را هم در برگرفته است و متاسفانه بخشی از مردم این مناطق سعی می کنند از این راه امرار معاش کنند. 

نزدیکی دو مرز فعال در استان کرمانشاه، نیاز شدید کشورهای همجوار به سوخت، قیمت بسیار پایین سوخت در ایران نسبت به کشورهایی همچون عراق و البته طمع برخی از رانندگان و نبود نظارت کافی موجب شده که مسئله قاچاق سوخت در این استان نیز کم کم جا باز کند.

در همین رابطه، رییس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان اسلام آباد غرب از دستگیری و کشف گالن های متعدد بنزین در این شهرستان خبر داد.

شهاب الدین هنر جو گفت:جوانی ۱۷ ساله که مقادیر زیادی گالن بنزین را در ماشین خود جمع آوری و قصد فروش آن را در پایانه های مرزی داشت به وسیله پاسگاه های درون شهر شناسایی و دستگیر وبه اداره تعزیرات ارجاع داده شد.

وی با بیان اینکه هر گالن بنزین در پایانه های مرزی ۸۰ هزار تومان به فروش می رسد؛ تاکید کرد قاچاق سوخت خیانت به آحاد جامعه است و اگر بالا رفتن از دیوار مردم خیانت به یک شخص محسوب می شود، قاچاق کالا پایمال کردن حق ۸۰ میلیون انسان است.

البته این مشکل در میان برخی از رانندگان کامیون و ترازیتی شدیدتر است. یوسف پروین، که راننده کامیون است، معضل قاچاق سوخت در کرمانشاه را جدی می داند و می گوید: متاسفانه بسیاری از رانندگان ماشین های سنگین بخشی از کار خود را به قاچاق سوخت اختصاص داده اند و با جاسازی باک های اضافی در داخل ایران سوخت گیری می کنند و آن را خارج از کشور به قیمت بالاتری به فروش می رسانند. 

این راننده کامیون نبود وجدان کاری را عامل اصلی این کار را در میان هم صنفی های خود می داند و می گوید این مشکل را به کرات به مسئولین مربوط گفته است اما گویا گوش شنوایی نیست تا مانع از قاچاق سوخت شوند.

به نظر می رسد که مسئولین استانی برای این معضل چاره ای بیندیشیند و پیش آنکه در استان کرمانشاه این مسئله فراگیر شود و مبارزه با آن سخت تر گردد، با ایجاد زیرساخت های لازم مانع از خروج سرمایه ملی کشور به کشورهای همجوار شوند/فارس