شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 21138 تعداد نوشته های امروز : 5×

آخرین خبرها

علت «شوره سر» و راه درمان آن چیست؟ غرق شدن مرد ۵۰ ساله در سد شیان اسلام آبادغرب فضاسازی ماه محرم با نصب ۱۵۰۰ متر مربع بنر در شهر کرمانشاه پُرخوابی خطرناک‌تر است یا کم‌خوابی؟ هشدار شکسته‌شدن رکورد مصرف برق در کرمانشاه ایده «هر کلانتری یک شهر» کرمانشاه الگوی مناسبی برای کل کشور است بازدید مشترک وزرای کشور ایران و عراق از «مرز خسروی» رخداد ۱۲۳ زمین‌لرزه در هفته گذشته / لرزه ۴.۷ ریشتری بر تن قصر شیرین کرمانشاه کاهش ۲۰ درصدی شرکت داوطلبان کرمانشاهی در کنکور تب دنگی در ۸۰ درصد افراد بدون علائم ظاهر میشود خانواده‌ها آموزش در سنین پایین را در کودکان مبتلا به «اُتیسم» جدی بگیرند مراکز اقامتی غیرمجاز کرمانشاه ساماندهی می‌شوند ماندگاری هوای گرم در کرمانشاه آتش‌سوزی در انبار ضایعات یک ساختمان مسکونی در کرمانشاه مهار شد لزوم ورود دادستانی به فاجعه تخریب پیزومترهای آب زیرزمینی در استان/ ظرف۲سال ۸۵ چاهک مشاهداتی از مدار انتفاع خارج شده اند!   تدابیر ترافیکی پلیس کرمانشاه برای ایام ماه محرم نذری دارها بخوانند امکان برگزاری کنسرت در اماکن تاریخی کرمانشاه وجود دارد استفاده از ظرفیت پلیس یاران محرم در شب های عزاداری/ رانندگان از سالم بودن سیستم روشنایی خودرو مطمعن شوند قصرشیرین با ۴۷ درجه گرم‌ترین نقطه کرمانشاه

شهرام ناظری: فضای حاکم بر موسیقی کشور مسموم است
26 دی 1397 - 23:09
شناسه : 16164
2
طلوع‌‌کرمانشاه :

مراسم رونمایی از تازه ترین اثر کیخسرو پورناظری با نام ‘از دوار چرخ’ از این آلبوم در ظهر روز چهارشنبه ٢۶ دی ماه در فرهنسگرای نیاوران رونمایی شد/در این مراسم شهرام ناظری (خواننده)، مجید درخشانی (آهنگساز)، بیژن کامکار (نوازنده دف)، شاهو عندلیبی ، آریاسب دادبه، سهراب پور ناظری، تهمورس پورناظری ، سیدعباس سجادی،محمدرضا درویشی (پژوهشگر موسیقی) و حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) حضور داشتند/ بیژن کامکار به دعوت پورناظری برای سخنرانی به روی سن حاضر شد و گفت: نزدیک به ۵٠ سال است که با این مرد ( کیخسرو پورناظری) دوست و همکاریم، او با پدر مرحوم من همکار بود/شهرام ناظری برای ایراد سخنرانی دعوت شد،شوالیه موسیقی ایران افزود: هرکدام در این مدت فعالیت های زیادی داشتیم اما هیچ کدام به خوبی سابق نبوده و نیست، این روزها متاسفانه همه تنها هستند و به دنبال اینکه بار خود را ببند اما قبلا عاشق بودیم/فضای موسیقی امروز مسموم است

پ
پ

مراسم رونمایی از تازه ترین اثر کیخسرو پورناظری با نام ‘از دوار چرخ’ از این آلبوم در ظهر روز چهارشنبه ٢۶ دی ماه در فرهنسگرای نیاوران رونمایی شد.
در این مراسم شهرام ناظری (خواننده)، مجید درخشانی (آهنگساز)، بیژن کامکار (نوازنده دف)، شاهو عندلیبی ، آریاسب دادبه، سهراب پور ناظری، تهمورس پورناظری ، سیدعباس سجادی،محمدرضا درویشی (پژوهشگر موسیقی) و حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) حضور داشتند.
مجری این برنامه که با پخش قطعه ای تصیویری از این آلبوم آغاز شد تهمورس پورناظری (آهنگساز و فرزند کیخسرو پورناظری) بود. اوضمن خوش آمدگویی به حضار گفت: این صدایی که می شنوید از کودکی با من بوده و ادامه پیدا کرده است، خوشحالم که امروز شاهد انتشار این اثر هستم.
** نیم قرن دوستی
بعد از انتشار بخش دیگری از این کلیپ، بیژن کامکار به دعوت پورناظری برای سخنرانی به روی سن حاضر شد و گفت: نزدیک به ۵٠ سال است که با این مرد ( کیخسرو پورناظری) دوست و همکاریم، او با پدر مرحوم من همکار بود و وقتی برای اولین بار دیدمش به من گفت نامم علی است که بخاطر ارادت مادرم به حضرت علی (ع) این نام را برایم گذاشته اند از طرفی دیگر به دلیل علاقه پدرم به شاهنامه نام شناسنامه ای من کیسخرو است!
او ادامه داد : خوشحالم که امروز شاهد انتشار این آلبوم هستم و آرزو دارم مانند قدیم همه دوستان دور هم جمع شویم، کیخسرو در موسیقی آثار ارزشمند زیادی دارد و من نیز افتخار داشتم خواننده یکی از این آثار باشم.اما متاسفانه به تازگی به دلیل مشکلات جسمی توان اجرا ندارم و می خواهم خودم را بازنشسته کنم.

**موسیقی پاپ رقیب است نه دشمن
کامکار اضافه کرد: متاسفانه امروز ١۵٠ کانال تلویزیونی سعی در تخریب موسیقی دارند اما با این وجود ما تمام قد ما ایستاده ایم و آنها موفق نشده اند ، علاوه بر این آنقدر کار کرده ایم و اثر ضبط کرده ایم که هرگاه مخاطب بخواهد به اصالت ها برگردد، آثار بسیاری برای شنیدن وجود دارد. او تاکید کرد: خیلی ها فکر می کنند من با موسیقی پاپ مخالفم اما اینطور نیست ، من با موسیقی پاپ مخالف نیستم اما آنرا رقیب خود می دانم.

** تنبور ساز کردی نیست
محمدرضا درویشی پژوهشگر موسیقی به عنوان دومین سخنران برنامه گفت: تنبور ساز کردی نیست و در سالهای دور ( پیش از قرن ١٧ هجری) کردها این ساز برا برای خود انتخاب کردند که دلیل تاریخی آن هنوز مشخص نیست، در آن زمان این ساز را ساده می نواختند و به شکل تک نوازی و … وجود نداشته است.
او ادامه داد: هیچ اهمیتی ندارد که اولین گروه را چه کسی تشکیل داد. گروه شمس را کیخسرو پورناطری حدود چهل سال پیش تشکیل داد که این هم چندان اهمیتی ندارد. اما آهنگسازی برای این گروه مهم است که با دوق و باطن و معرفت درونی آهنگهایی برای این گروه ساخته شد که جملگی کار کیخسرو پورناطری بود.
درویشی اضافه کرد: در شهر کرمانشاه موسیقی شهری را داریم که شامل تصانیف و ترانه هاست، در آثار پورناظری هم بخشی از این موسیقی شهری وجود دارد اما باز هم آن نبوده و چیز دیگری است که در حال سیال و گردش است.

** پورناظری درونمایه های قدیمی را فعال کرده است
آریاسپ دادبه سومین سخنران این برنامه هم در سخنانی گفت: ذهنیتی که اهالی فرهنگ و هنر ایران نسبت به فزهنگشان دارند ناشی از عدم تاسیس دانش های جدید در ایران است. به دلایلی این دانش های جدید در ایران تاسیس نشده است. یکی از این علوم جدید دانش شرق شناسی است. ما به دستاورد تاریخ هنر و فرهنگمان در ذیل علم شرق شناسی نگاه می کنیم که این یک بیماری است.اگر‌ بخواهیم با چنین دیدی به تاریخ و فرهنگ ایران‌ نگاه کنیم آگاهی به آن نداریم. شرق شناسی دانشی است که غرب برای دستاوردهای خودش به کار می برد.
او ادامه داد: کسی که بتواند موتیف های گذشته را دوباره فعال کند می تواند صاحب شیوه باشد. یعنی درونمایه های قدیمی که خاموش مانده را دوباره زنده کرده و در آنها مفاهیم جدید گنجانده است. قضاوتم درباره آثار استاد پورناظری این است که درونمایه های قدیمی را فعال کرده است.
** تاثیرات متقابل دو هنرمند تکرار ناشدنی
در ادامه این نشست از شهرام ناظری برای ایراد سخنرانی دعوت شد، او که انتظار دعوت برای صحبت را نداشت ضمن اشاره به آماده نبودن خود گفت: کیخسرو و من رو هم تاثیر فراوانی گذشته ایم و همین باعث پیشرفت در کارمان تا به امروز شده است. او ادامه داد: من فقط خواننده نبودم و از کودکی با ادبیات و موسیقی و سپس آواز آشنایی پیدا کردم و همیشه هم در کار آهنگسازان نظر می دادم، من و او بخاطر آشنایی با ادبیات نگاهمان فراتر از تکنیک های مرسوم بوده است.
ناظری اضافه کرد: این را هم باید بگویم که همیشه در آهنگ های کیخسرو من نظر می دادم و در آوازخواندن من هم ایشان نظر میداد و به کار می‌گرفتیم. ما شانس این را داشتیم‌ که هم با گنجینه موسیقی ردیف و گنجینه موسیقی نواحی آشنا شویم. همدلی های من و کیخسرو حاصلش آثاری مانند مطرب مهتاب رو و صدای سخن عشق شد.
** تنهایی اینروزهای هنرمندان بزرگ
شوالیه موسیقی ایران افزود: هرکدام در این مدت فعالیت های زیادی داشتیم اما هیچ کدام به خوبی سابق نبوده و نیست، این روزها متاسفانه همه تنها هستند و به دنبال اینکه بار خود را ببند اما قبلا عاشق بودیم.
**فضای موسیقی امروز مسموم است
ناظری ادامه داد: متاسفانه امروز در موسیقی فضای خوبی حکمفرما نیست و انگار سم پاشیده شده است ، آرزو می کنیم زودتر این فضا به مانند گذشته شده و ما را دور هم جمع کند.
کیخسرو پورناظری به عنوان آخرین سخنران ضمن تشکر از مهمانان و حضار گفت: خوشحالم که بعد از مدت ها شهرام ناطری استاد بزرگ آواز را دیدم. او لطف کرد و با وجود کسالتش به مجلس ما آمد. در خانواده ای که من رشد کردم شعر، موسیقی، معنا و صفا بود. راستی اندیشی و درستی را به من یاد دادند. پددرم دوستانی داشت که هنوز هم تاثیر آنها در کارهایم هست. خواهر بزرگتری دارم که شعر و موسیقی را بسیار می شناخت. در سیزده سالگی شعر شد زعمت خانه سودا دلم را از زبان خواهرم شنیدم و شعر را حفظ کردم. حاصل آن حفظ کردن اثری شد که با صدای شهرام ناظری منتشر شد و هنوز هم شنیدنش زیباست.
آلبوم ‘ از دوار چرخ’ به تهیه کنندگی شرکت ‘ایرانگام’ از صبح امروز چهارشنبه ٢۶ دی ماه منتشر و پخش شده است/ایرنا

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.