یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ Sunday, 24 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 19775 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

نصب خودپرداز در شهرک حافظیه برای بانک مقرون به صرفه نیست! اگر ویتامین D را اشتباه مصرف کنید، چه می شود؟ کاهش نسبی دمای هوای روزانه در کرمانشاه معرفی نفرات برتر مسابقات تنیس خاکی ضرورت آمادگی دستگاه‌ها برای فصل بارش/ وضعیت رودخانه “آبشوران” در برخی نقاط بحرانی است چگونه از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کنیم ۳۷۰ هزار دانش آموز کرمانشاه راهی مدارس شدند تشکیل کمیته سرقت برای جلوگیری از سرقت تجهیزات شهرداری کرمانشاه/شهرداری کرمانشاه نیازمند ۹۰ ماشین مکانیزه نو برای جمع‌آوری زباله است ۲ کشته و ۴ زخمی در برخورد پراید و پژو امیر حسین حسنی بر سکوی سوم تنیس مسابقات کشور ایستاد طرح تردد زوج و فرد خودروها در کرمانشاه اجرا می شود چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟ کلاهبرداری میلیاردی با وعده فروش وام ازدواج در کرمانشاه با رعایت الگوی مصرف، مبلغ قبض آب اندک می شود افسردگی در سایه تغییر فصل امهال تسهیلات کشاورزان استان کرمانشاه ساماندهی آبشوران در محدوده خیابان “شهید اشرفی اصفهانی” در دستور کار است فوت ۱۶ نفر بر اثر حوادث کار در استان کرمانشاه فوت ۵ نفر بر اثر برق‌گرفتگی در کرمانشاه دانش‌آموزان کلاس اولی کرمانشاه راهی مدرسه شدند

دهن کجی نمایندگان مجلس و وزارت جهاد کشاورزی به کرمانشاه/ یک همایش ملی سوت و کور
08 خرداد 1402 - 12:14
شناسه : 287554
0
طلوع‌‌کرمانشاه : از دو الی سه سال قبل، پیگیری برای برپایی همایش ملی نخود در کرمانشاه آغاز شد، همایشی که هم بعد علمی و هم تجربی داشته باشد و قرار بود به ابعاد مختلف کاشت تا فرآوری ‌و حتی صادرات این‌ محصول بپردازد/تاریخ این همایش چند مرتبه عوض شد تا بتوان آن را با شکوه بیشتر و با حضور چهره‌های ملی و مهمانانی از سراسر کشور برگزار کرد/وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی، اعضای کمیسیون کشاورزی و … از جمله افرادی بودند که انتظار می‌رفت در این همایش ملی که برای اولین بار است برگزار می‌شود، شرکت کنند/اما این همایش و رویداد که سه روزه است مورد کمترین توجه قرار گرفت و حتی استاندار کرمانشاه هم در بخش مهم این آیین که صبح روز گذشته در اتاق بازرگانی برگزار شد حضور نداشت و سرپرست معاونت اقتصادی استانداری به جای وی در این همایش حضور یافت/شاید بتوان‌ بی توجهی وزارت جهاد کشاورزی را بگونه‌ای توجیه کرد اما عدم حضور حتی یک نماینده مجلس استان کرمانشاه در این رویداد بسیار جای تاسف داشت/این در حالی است که محمد رشیدی نماینده کرمانشاه عضو مهم کمیسیون کشاورزی است و انتظار می رفت تعدادی از اعضای این کمیسیون را با خود همراه کند و به این همایش بیاید اما حتی خود او هم که همیشه ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارد حضور نیافت. این همایش فرصتی بود تا با معرفی ظرفیت‌های کرمانشاه در محصول نخود، سرمایه‌گذاران را برای فرآوری این محصول پای کار بیاورد تا به کمک اشتغال و اقتصاد استان بیاید/این عدم حضور نمایندگان مجلس گلایه شدید رئیس انجمن ارگانیک استان کرمانشاه و بازرس مجمع ملی خبرگان بخش کشاورزی را به همراه داشت/سجاد سنجابی با انتقاد شدید از عدم حضور نمایندگان مجلس در اولین همایش ملی نخود، این موضوع را بیانگر بی توجهی به کشاورزان دانست/وی گفت:این بی تفاوتی در حالی است که بخش زیادی از اقتصاد و اشتغال استان بر عهده بخش کشاورزی است/سنجابی حتی از کشاورزان خواست حتما بی توجهی نمایندگان مجلس را جبران کنند!
نویسنده : پریا امیری پریان منبع : اختصاصی طلوع کرمانشاه
پ
پ

کرمانشاه یکی از قطب‌های تولید نخود ایران است، سالانه حدود ۱۴۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان کرمانشاه زیر کشت نخود می‌رود و میزان تولید این‌محصول در استان، چیزی نزدیک به صد هزار تن در سال است و برند بیونیج نخود کرمانشاه یکی از شناخته‌ شده‌ترین نخودها به شمار می‌رود.

نخود یک محصول بسیار استراتژیک و با ارزش غذایی بالا است که مصرف آب کمتری نسبت به بسیاری از محصولات دارد و‌ در شرایط تنش آبی کنونی بسیار حائز اهمیت است.

از دو الی سه سال قبل، پیگیری برای برپایی همایش ملی نخود در کرمانشاه آغاز شد، همایشی که هم بعد علمی و هم تجربی داشته باشد و قرار بود به ابعاد مختلف کاشت تا فرآوری ‌و حتی صادرات این‌ محصول بپردازد.

تاریخ این همایش چند مرتبه عوض شد تا بتوان آن را با شکوه بیشتر و با حضور چهره‌های ملی و مهمانانی از سراسر کشور برگزار کرد.

وزیر جهاد کشاورزی و معاونین وی، اعضای کمیسیون کشاورزی و … از جمله افرادی بودند که انتظار می‌رفت در این همایش ملی که برای اولین بار است برگزار می‌شود، شرکت کنند.

اما این همایش و رویداد که سه روزه است مورد کمترین توجه قرار گرفت و حتی استاندار کرمانشاه هم در بخش مهم این آیین که صبح روز گذشته در اتاق بازرگانی برگزار شد حضور نداشت و سرپرست معاونت اقتصادی استانداری به جای وی در این همایش حضور یافت.

شاید بتوان‌ بی توجهی وزارت جهاد کشاورزی را بگونه‌ای توجیه کرد اما عدم حضور حتی یک نماینده مجلس استان کرمانشاه در این رویداد بسیار جای تاسف داشت.

این در حالی است که محمد رشیدی نماینده کرمانشاه عضو مهم کمیسیون کشاورزی است و انتظار می رفت تعدادی از اعضای این کمیسیون را با خود همراه کند و به این همایش بیاید اما حتی خود او هم که همیشه ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارد حضور نیافت.
این همایش فرصتی بود تا با معرفی ظرفیت‌های کرمانشاه در محصول نخود، سرمایه‌گذاران را برای فرآوری این محصول پای کار بیاورد تا به کمک اشتغال و اقتصاد استان بیاید.
این عدم حضور نمایندگان مجلس گلایه شدید رئیس انجمن ارگانیک استان کرمانشاه و بازرس مجمع ملی خبرگان بخش کشاورزی را به همراه داشت.

سجاد سنجابی با انتقاد شدید از عدم حضور نمایندگان مجلس در اولین همایش ملی نخود، این موضوع را بیانگر بی توجهی به کشاورزان دانست.

وی عنوان کرد: این بی تفاوتی در حالی است که بخش زیادی از اقتصاد و اشتغال استان بر عهده بخش کشاورزی است.

سنجابی حتی از کشاورزان خواست حتما بی توجهی نمایندگان مجلس را جبران کنند.

حتی عبدالوحید محمدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز از بی تفاوتی وزارت جهاد کشاورزی ‌و حتی برخی مدیران به این همایش ملی و محصول نخود انتقاد کرد.

وی افزود: در همایش‌های مشابه برای محصولات با اهمیت کمتر شاهد حضور چند معاون وزیر بودیم اما همایش نخود که یک محصول استراتژیک است مورد بی توجهی قرار گرفته است.

به گفته محمدی، حتی برخی مدیران نیز به این محصول بی توجه بودند و وقتی اعلام شد بنا داریم همایش نخود را برگزار کنیم پوزخند زدند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه معتقد است، وقتی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی به نخود بی تفاوتی کرده چه انتظاری می‌توان از سایر بخش‌ها داشت.
این بی تفاوتی‌ها در بخش علمی همایش هم ادامه یافت و حتی رئیس دانشگاه رازی هم در همایش علمی حضور نیافت.
این بی تفاوتی در حالی است که برخی استان‌های دیگر از یک محصول کم اهمیت تر چنان برندسازی و درآمدزایی کردند که کمک بسزایی به اشتغال و اقتصاد آنها کرده اما کرمانشاه به دلیل بی تفاوتی مسئولین همچنان از همه چیز محروم است.

این همایش شامل بخش‌های مختلفی از نمایشگاه تا بخش علمی است که ۶،۷،۸ خرداد ماه در کرمانشاه برگزار شد.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.