جمعه, ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 31 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 18741 تعداد نوشته های امروز : 1×

آخرین خبرها

سال ۱۴۰۲ چقدر خودرو وارد خواهد شد؟ تولید پژو پارس در ایران‌خودرو ادامه‌ دارد علت لغو واردات خودروهای کارکرده مشخص شد ۱۲ و ۱۳ فروردین کدام مراکز معاینه فنی باز است؟ + اسامی بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک درباره ورزشکاران روس مسی: به لطف خدا هر جامی را کسب کردم مقصدهای احتمالی ناگلزمن چرا نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد؟ پیروزی انگلیس و شگفتی‌سازی قزاقستان در مقدماتی یورو ۲۰۲۴ ماشین‌های کلاسیک گلزنی هزینه معاینه فنی خودروها در سال جدید اعلام شد اجرای طرح ثبت شناسه کالا به کجا رسید؟ ۲۰ بازیکن برتر مسلمان فوتبال جهان شروع هیجان دیدارهای ملی بعد از جام جهانی/ بازگشت ایتالیا و تداوم‌ حضور رونالدو بوفون: باهوش‌تر از توخل را در فوتبال ندیدم مدیرعامل گروه بهمن آمادگی خود را در مهار تورم و رشد تولید اعلام کرد المیدان: مسی با الهلال سه ساله بست دو غایب ایتالیا برای بازی حساس مقابل انگلیس تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو + جزییات سقوط تاریخی رافائل نادال پس از ۱۸ سال!

توصیه‌های دامپزشکی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز
13 اسفند 1397 - 17:07
شناسه : 30731
0
مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه توصیه‌هایی را برای خرید و نگهداری ماهی قرمز ارائه کرد. طلوع‌‌کرمانشاه :

پگاه رستمی سلیمانی مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه بیان داشت: با وجود مزایای بسیار فراوان آبزیان زینتی از لحاظ روحی و روانی ماهیان قرمز می‌توانند در شرایط خاص و در صورت عدم رعایت بهداشت ناقل بیماری‌های مشترکی چون سل، بیماری‌های پوستی و مشکلات گوارشی باشند/وی عنوان کرد: ماهی قرمز به تغییرات ناگهانی دما حساس است و این تغییرات می‌تواند باعث مرگ ماهی شود دستکاری ماهی نیز باعث آسیب دیدن پوشش سطحی ماهی شده و ماهی را نسبت به باکتری‌ها و انگل‌های آب حساس و آسیب پذیر می‌کند/رستمی ادامه داد: کودکان و سالمندان باید از دست زدن به ماهی خودداری کنند و در صورت لزوم پس از تماس با ماهی یا ظروف نگهداری آن دست‌های خود را با آب و مواد شوینده بشویند و از تماس دست آلوده با چشم، دهان و صورت خودداری کنند/مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: باید از خرید ماهیانی که باله هایی به صورت تاخورده و جمع شده دارند، ماهیانی که اطراف دهان یا سطح بدن آنان لکه‌های پنبه مانند مشاهده شود یا روی سطح بدن زخم یا لکه‌های سفید مایل به خاکستری یا قرمز یا بدنی رنگ پریده و لکه لکه شده دارند پرهیز کرد/وی تصریح کرد: همچنین باید از خرید ماهی‌هایی که لبه باله‌های آنها خورده و ساییده شده، ماهی‌های بی قرار که پیوسته بدن خود را به اطراف بمالند یا چشم‌ها به صورت یک طرفه یا دو طرفه بیرون زده باشد و پولک‌های آنها ریخته شده باشد اجتناب کرد

پ
پ

پگاه رستمی سلیمانی اظهار داشت: امروزه ماهیان آکواریومی و زینتی در دسته حیوانات خانگی قرار گرفته‌اند و استفاده و ترویج آنها می‌تواند از منظر علمی نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اگرچه متخصصین بهداشت روان انسان، بهره‌گیری و استفاده از ماهیان زینتی را یکی از راهکارهای درمان بیماری‌های روحی بشر معاصر می‌دانند ولی باید به این نکته نیز توجه داشت در کنار آداب، سنن و ترویج مسائل نوین، اهمیت بهداشت فردی به ویژه انتقال بیماری‌های مشترک باید مورد توجه قرار گیرد.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه بیان داشت: با وجود مزایای بسیار فراوان آبزیان زینتی از لحاظ روحی و روانی ماهیان قرمز می‌توانند در شرایط خاص و در صورت عدم رعایت بهداشت ناقل بیماری‌های مشترکی چون سل، بیماری‌های پوستی و مشکلات گوارشی باشند.

وی با بیان اینکه ماهی قرمز به نام ماهی سرخ، ماهی گلی و طلا ماهی نیز شناخته می‌شود بیان کرد: پرورش ماهیان قرمز در اکثر کشورهای دنیا حتی قاره آمریکا گسترش یافته و بومی کشورهایی چون چین، ژاپن و هنگ کنگ است.

رستمی با بیان اینکه ماهی قرمز در شرایط مناسب می‌تواند تا ۲۰ سال عمر کند ولی معمولاً بیشتر آنها به دلیل شرایط نگهداری بیشتر از شش تا هشت سال زنده نمی‌مانند گفت: بهترین دمای نگهداری ماهی قرمز ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است و در دمای بالاتر از ۲۵ درجه آسیب پذیر هستند.

وی افزود: در نگهداری ماهیان قرمز سطح آب دارای اهمیت بیشتری نسبت به حجم بوده چون سطح بیشتر موجب افزایش میزان اکسیژن محلول در آب می‌شود.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: حداقل آب مورد نیاز برای هر قطعه ماهی یک تا دو لیتر است همچنین آب مورد استفاده باید بهداشتی بوده و حتماً کلرزدایی شود یا جهت تعادل گازها و خروج کلر و هم دما شدن با محیط قبل از مصرف حداقل به مدت ۲۴ ساعت در ظرفی دهان گشاد نگهداری شود.

وی عنوان کرد: ماهی قرمز به تغییرات ناگهانی دما حساس است و این تغییرات می‌تواند باعث مرگ ماهی شود دستکاری ماهی نیز باعث آسیب دیدن پوشش سطحی ماهی شده و ماهی را نسبت به باکتری‌ها و انگل‌های آب حساس و آسیب پذیر می‌کند.

رستمی گفت: غذا دهی به ماهی قرمز بهتر است در دو نوبت در روز انجام شود به گونه‌ای که ماهی آن را مصرف کند و باقیمانده آن در ته ظرف باقی نماند همچنین غذا دادن بیش از حد به ماهی باعث ته نشین شدن مواد آلی و دفع آن در ظرف شده که ممکن است به مسمومیت ماهی بینجامد.

وی با تاکید بر اینکه بهتر است مواد غذایی در سطح آب شناور بماند و از غذاهای دارای پروتئین کم و کربوهیدرات زیاد استفاده شود عنوان کرد: ظرف نگهداری ماهی را می‌توان به صورت دوره‌ای با محلول نمک خوراکی به میزان سه گرم در لیتر به مدت ۱۰ دقیقه یا سایر ضدعفونی کننده‌های مجاز مانند ترکیبات چهار آمونیوم به مقدار تا یک گرم در لیتر به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استفاده و سپس به خوبی آبکشی کرد.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه هنگام خرید ماهی جهت حفظ بهداشت و سلامت خود و خانواده باید ماهی را از مراکز معتبر و مجاز خریداری کرد افزود: باید از خرید ماهی در مراکزی که ماهی‌ها را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی از قبیل شرایط نامناسب اکسیژنی و دمایی آب نگهداری می‌کنند خودداری کرد.

وی با اعلام اینکه ماهی باید دارای ظاهری سالم، تحرک مناسب و شنای متعادل باشد، عنوان کرد: در صورتی که ماهی‌ها به طور جداگانه خریداری می‌شوند ماهی جدید باید حداقل به مدت دو هفته جدا نگهداری و سپس به مخزن نگهداری اصلی منتقل شود.

رستمی ادامه داد: کودکان و سالمندان باید از دست زدن به ماهی خودداری کنند و در صورت لزوم پس از تماس با ماهی یا ظروف نگهداری آن دست‌های خود را با آب و مواد شوینده بشویند و از تماس دست آلوده با چشم، دهان و صورت خودداری کنند.

وی افزود به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی یا ایجاد بیماری در ماهیان وحشی و حفظ شرایط طبیعی اکوسیستم دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، باید از رها کردن ماهی قرمز در آب‌های آزاد خودداری و آنها را در اماکن محصور و دارای مجوز رها کرد.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: باید از خرید ماهیانی که بالههای به صورت تاخورده و جمع شده دارند، ماهیانی که اطراف دهان یا سطح بدن آنان لکه‌های پنبه مانند مشاهده شود یا روی سطح بدن زخم یا لکه‌های سفید مایل به خاکستری یا قرمز یا بدنی رنگ پریده و لکه لکه شده دارند پرهیز کرد.

وی تصریح کرد: همچنین باید از خرید ماهی‌هایی که لبه باله‌های آنها خورده و ساییده شده، ماهی‌های بی قرار که پیوسته بدن خود را به اطراف بمالند یا چشم‌ها به صورت یک طرفه یا دو طرفه بیرون زده باشد و پولک‌های آنها ریخته شده باشد اجتناب کرد.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.