ویژه » برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 265451
دوشنبه - ۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

وجود ۴۸۰۰ زندانی در کرمانشاه/۵۶ درصد بازگشت مجدد به زندان و دارای سابقه/ ۸۰ درصد زیردیپلم و هفت درصد زندانیان بی‌سواد هستند

وجود ۴۸۰۰ زندانی در کرمانشاه/۵۶ درصد بازگشت مجدد به زندان و دارای سابقه/ ۸۰ درصد زیردیپلم و هفت درصد زندانیان بی‌سواد هستند

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کرمانشاه گفت: ۴ هزار و ۸۰۰ نفر در زندان‌های کرمانشاه هستند که متاسفانه ۵۶ درصد آن بازگشت مجدد دارند و دارای سابقه، ۸۰ درصد آن‌ها زیردیپلم و هفت درصد زندانیان بی‌سواد هستند.

 حمیدرضا پوریانی امروز در نشست با مدیران سازمان  فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه، اظهار داشت: ۴ هزار و ۸۰۰ نفر در زندان‌های کرمانشاه هستند که متاسفانه ۵۶ درصد آن بازگشت مجدد دارند و دارای سابقه، ۸۰ درصد آن‌ها زیر دیپلم و هفت درصد زندانیان بی‌سواد هستند.

وی بر نقش آگاهی و سواد در آمار زندانیان تاکید کرد و گفت: بیسوادی معضل بزرگی است و ۶۵ درصد آمار زندانیان ما زیر مقطع راهنمایی تحصیلات دارند که بر لزوم تحقیق بیشتر در زمینه ترک تحصیل در این استان تاکید می‌شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کرمانشاه با اشاره به این موضوع که باید شرایطی فراهم شود که زندانیان به تفکر در مفاهیم فرهنگی سوق داده شوند، گفت: کار فرهنگی اهمیت بسزایی در عدم بازگشت زندانیان به زندان خواهد داشت و باید با توانمندسازی و بازسازی شخصیت زندانیان به این هدف بیاندیشیم که پس از خروج از زندان، مجدد بازنگردند.

وی با تاکید بر استفاده از هنر و ابزارهای هنری، گفت: ما باید با بهره برداری از هنرهای مختلف مانند نقاشی، شعر و داستان‌نویسی، خوشنویسی، موسیقی و تئاتر، و نیز برپایی دوره‌های آموزش قرآن، ذهن زندانیان را آرام و به تفکر و تامل در مفاهیم دینی و زندگی ترغیب کنیم.

پوریانی اظهار داشت: با ترویج هنر می‌توانیم زندانیان را جامعه‌پذیر کنیم و زندان‌ها را تبدیل به مجتمع‌های فرهنگی کنیم.

این مقام مسئول افزود: طی آماری که از مجموع ۴ هزار و ۸۰۰ نفر زندانیان استان بعمل آوردیم حدود هزار نفر مهارت لازم شغلی را دارند اما بدلیل عدم فرهنگ‌سازی مناسب در حوزه اشتغال متاسفانه پس از آزادی گرایش به کار ندارند.

پوریانی خاطرنشان کرد: استعدادهای عظیمی در زندان‌ها هستند و پتانسیل اتفاقات بهتری وجود دارد. سازمان زندان‌ها تنهاست و قطعا با هم افزایی نهادهای مختلف می‌توانیم افق بهتری برای این مجموعه متصور شویم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در ادامه به تاثیر بهبود رفتار شهروندی در کاهش تخلفات و نهایتا ورودی زندان‌ها اشاره کرد و گفت: الحمدالله طی سنوات اخیر، به کار فرهنگی توجه بیشتری شده و نوید آن می‌رود که این مجموعه فعالیت‌ها باعث شود رویکرد ترسیم شده ما که به آموزش شهروندی در سنین پایه نگاه ویژه‌ای دارد باعث کاهش وقوع ناهنجاری در سطح جامعه شود.

مهدی عبدالمالکی افزود: براساس نقشه راهی که تدوین و در حال پیشبرد آن هستیم، برآنیم تا در قالب تاثیرگذاری در رفتار مردم با کمک به حوزه‌های پرورشی و تربیتی به ارتقای فرهنگ و کم کردن آسیب‌ها بپردازیم که در این راستا با برگزاری برنامه‌های تجلیل از مفاخر شهر و افزایش حس تعلق خاطر شهروندان، ایجاد بسترهای لازم در فرهنگسراها در راستای آموزش مهارت‌های زندگی، اجتماعی و شغلی و نیز تعامل با آموزش و پرورش در زمینه تمرکز بر سنین پایه که قطعا بیشترین اثر را خواهد داشت، را در حال اجرا داریم.

 وی با اشاره به طراحی و ساخت کاراکتر عروسکی «شمامه»، گفت: این شخصیت عروسکی جذابیت خاصی دارد و با کمک گرفتن از طنز و هنر در حال اثرگذاری مفاهیم و پیام‌های شهروندی به نسل پایه می باشد.

وی ادامه داد: بنا به کارکردهای سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و نقش تربیتی زندان اعلام آمادگی خود را در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری و کمک به این مجموعه در زمینه توانمندسازی مهارت‌های زندگی، اجتماعی، شهروندی و شغلی زندانیان اعلام می‌کنیم.

وی با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در تعامل زندان و شهرداری، افزود: استفاده از ظرفیت زندانی‌ها، برگزاری رویدادها و نمایش‌ها در زندان، راه‌اندازی بستر خدمات هنرمندان زندانی در سطح شهر با نظریه قضات، مشارکت در برپایی جشنواره‌ها، ورود به حوزه ی توانمندسازی با ارائه ی محصولات زندانیان در شهر، برپایی دوره های توانمندسازی، امکان سنجی تولید محصول، آموزش دوره های قرآنی برای خانواده زندانیان در فرهنگسراها و کمک به انجمن حمایت از زندانیان از جمله سرفصل‌های همکاری‌های مشترک می‌تواند، باشد.

گفتنی است، در این نشست بر لزوم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری و نقش فعالیت‌های فرهنگی در فرآیند اصلاح و تربیت زندانیان تاکید شد/فارس