کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 269378
یکشنبه - ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کرمانشاه

گذر بار شبکه برق کرمانشاه از مرز ۶۸۰ مگاوات/ «امروز» احتمال خاموشی وجود دارد

گذر بار شبکه برق کرمانشاه از مرز ۶۸۰ مگاوات/ «امروز» احتمال خاموشی وجود دارد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کرمانشاه گفت: شب گذشته بار شبکه استان کرمانشاه با گذر از مرز ۶۸۰ مگاوات پیک بار سال گذشته، با وجودی که هنوز وارد فصل گرما نشده‌ایم را رد کرد.

امیدعلی مرآتی با اشاره به افزایش دما و گرم شدن هوا و احتمال خاموشی‌ها، اظهار داشت: کاهش نزولات آسمانی در فصل بارش و گرم شدن هوا طی این روزها، مشکلاتی برای صنعت برق به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در این راستا طی دو سه هفته گذشته براساس مدیریت در سطح شرکت‌های توزیع برق منطقه‌ای صورت گرفت توانستیم بار را مدیریت کنیم، ولی از یکی دو روز گذشته به خصوص امروز (۳۰ خرداد) با افزایش درجه حرارت هوا بار شبکه بالا رفته که احتمال خاموشی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کرمانشاه اضافه کرد: وضعیت بار شبکه صنعت برق اصلا خوب نیست، میلیاردها میلیارد هزینه شده که فقط برق مشترکان خانگی استان کرمانشاه در برنامه خاموشی قرار نگیرد که اگر همکاری دوطرفه صورت نگیرد به ناچار مجبور به اعمال مدیریت بار اضطراری هستیم.

وی گفت: شب گذشته بار شبکه استان کرمانشاه با گذر از مرز ۶۸۰ مگاوات پیک بار سال گذشته، با وجودی که هنوز وارد فصل گرما نشده‌ایم را رد کرد. این بار بحرانی خطری برای شرکت و شهروندان محسوب می‌شود که باید بحث مدیریت مصرف را جدی بگیرند.

مرآتی خاطرنشان کرد: شهروندان به خصوص امروز بحث مدیریت مصرف را جدی بگیرند همکاری لازم را همچون سنوات گذشته داشته باشند تا ان‌شاءالله خاموشی برای مشترکان خانگی نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: اگر این بحث صورت نگیرد متأسفانه براساس دستوری که از مدیریت شبکه داریم مجبور به انجام مدیریت بار اضطراری هستیم که این مدیریت احتمال خاموشی مشترکان تجاری و خانگی را در استان کرمانشاه در بردارد، البته امروز به احتمال خیلی زیاد قطعی برق وجود دارد.

این مسؤول اضافه کرد: براساس پیش‌بینی‌های امور دیسپاچینگ مدیریت برق از اطلاعات روز گذشته، برنامه پیش‌بینی قطعی‌ها در سایت شرکت توزیع و اپلیکیشن برق من بارگذاری شده تا هم‌استانی‌ها در جریان برنامه احتمالی خاموشی محل خود قرار بگیرند.

وی با گله‌مندی از عدم رعایت برخی از ادارت، ادامه داد: متأسفانه برخی از ادارات ساعات کاری(۶ و۳۰ دقیقه تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه) که استانداری اعلام کرده را اصلا رعایت نمی‌کنند و از اول صبح کولرهای گازی را روشن می‌کنند از این رو از تمامی مدیران کل دستگاه‌های اجرایی درخواست دارم دستورالعمل اعلامی را رعایت کنند تا با بحران مواجه نشویم.

مرآتی اظهار داشت: روز گذشته برق بیش از ۳۰ اداره را قطع کردیم که امروز هم در برنامه داریم.

وی ساعات اوج مصرف در روز را از ۱۲ تا ۱۷ و شب را از ۱۹ تا ۲۲ اعلام کرد و افزود: ملاک شرکت توانیر و وزارت نیرو بیشتر پیک روز است که نیاز است شهروندان کولر گازی را روی ۲۵ درجه و کولرهای آبی را روی دور کند قرار دهند، از وسایل پرمصرف برقی در این ساعات استفاده نکنند تا بتوانیم با همکاری یکدیگر این سال کم بارش و گرم که نیروگاه‌های آبی هم در مدار نیستند را سپری کنیم.

مرآتی در پایان، خاطرنشان کرد: نرم‌افزری با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان در رابطه با اطلاع‌رسانی شهروندان از بحث خاموشی‌ها طراحی شده که با ورود به سایت شرکت توزیع در قسمت شناسه قبض اطلاعات را وارد کنند و دقیقا با مشخص شدن محل اشتراک، برنامه خاموشی را به مشترک اعلام می‌کند./فارسی