کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 269388
یکشنبه - ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
یک استاد دانشگاه:

کشاورزان به حال خود رها شده‌اند

کشاورزان به حال خود رها شده‌اند

یک دکترای ترویج و توسعه کشاورزی با انتقاد از نداشتن برنامه برای بخش کشاورزی کشور، گفت: کشاورزان به حال خود رها شده‌اند.

دکتر حسین آگهی با بیان اینکه ۹۹.۵ درصد از بخش کشاورزی کشور دست بخش خصوصی و خود کشاورزان است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای بخش کشاورزی کشور ندارد و اگر آن را تعطیل هم بکنیم، اتفاق خاصی در کشور نخواهد افتاد.

آگهی با انتقاد جدی از نداشتن برنامه برای بخش کشاورزی کشور، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید برای بخش کشاورزی کشور برنامه ریزی کند، زیرا کشاورزان نمی دانند کشور به چه محصولاتی و به چه اندازه نیاز دارد. نتیجه نداشتن برنامه این می شود که هم اکنون در استانهای مختلف به ویژه استانهای شمالی آنقدر پیاز و سیب زمینی کشت شده که خریدار ندارد و کشاورزان در حال ورشکستگی هستند و با ادامه روند کنونی قطعا سال آینده با کمبود کشت این دو محصول در کشور مواجه خواهیم شد و ممکن است برای تامین نیاز داخلی ناچار به واردات هم بشویم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برای حل مشکلات بخش کشاورزی باید کشاورزی در کشور منطقه ای شود، گفت: خیلی از کشورهای توسعه یافته چنین سمت و سویی پیدا کرده اند و با توجه به ظرفیت های هر منطقه در بخش کشاورزی کشاورزان را به کشت محصولات متناسب با آن منطقه خاص سوق داده اند که ما هم باید به این سمت و سو برویم.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه یادآور شد: اگر به اندازه مورد نیاز محصولات کشاورزی را کشت کنیم، نه مازاد تولید خواهیم داشت که ناچار به صادرات آن با قیمت پایین بشویم و یا هدر برود و نه کمبودی داریم که نیاز به واردات داشته باشیم.

آگهی افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه ارائه الگوی کشت به کشاورزن ورود جدی و اثرگذار داشته باشد، نه اینکه کشاورزان را به حال خود رها کند تا به وضع موجود گرفتار شوند./اایسنا