برگزیده ها » کرمانشاه » اجتماعی
کد خبر : 272204
سه شنبه - ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
رییس دانشگاه در ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا؛

موجِ ششم” کرونا آبان از راه می‌رسد/ از همین حالا واکسن بزنید

موجِ ششم” کرونا آبان از راه می‌رسد/ از همین حالا واکسن بزنید

کرمانشاه-پایگاه خبری طلوع-رییس دانشگاه در ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا اعلام کرد:با توجه به پیش بینی های صورت گرفته به احتمال زیاد آبان ماه امسال شاهد بروز موج ششم کرونا خواهیم بود، لذا افراد باید هرچه سریعتر برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

وی افزود: موج پنجم کرونا در استان قدری آرام گرفته است، این موج جدید از شرق و جنوب کشور آغاز شد و برای همین با تاخیر به غرب کشور و استان کرمانشاه رسید و به تبع پایان گرفتن آن هم نسبت به استانهای دیگر با تاخیر خواهد بود.

دکتر مرادی ادامه داد: خوشبختانه در هفته گذشته قدری از شتاب این موج کاسته شده و در یکی دو روز گذشته شاهد اندک ثباتی در آمار بستری ها هستیم که نوید این را می دهد از اواخر هفته وارد سیر نزولی این موج شویم.

این مسئول عنوان کرد: در هفته گذشته ۱۵۷۰ بستری داشتیم که این آمار به حدود ۱۵۰۰ بستری در هفته جاری رسیده و اگر مردم همکاری کنند و پروتکل ها را رعایت کنند این شیب نزولی ادامه خواهد داشت.

 مرادی  با اشاره به اینکه شیب نزولی در اواخر هفته شروع شده و ادامه پیدا کند، به احتمال زیاد تا اواخر مهرماه بتوانیم از این موج خارج شویم گفت: در حال حاضر به دنبال افزایش بستری های کرونا در هفته های گذشته، هم اکنون شاهد افزایش مرگ و میر کرونا در استان هستیم و تعداد بیماران با حال وخیم هم به ۶۳ نفر رسیده که احتمالا حدود نیمی از آنها جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: امکان بروز پیک ششم در کشور و استان محتمل است و طبق پیش بینی ها به نظر می رسد آبان ماه شاهد بروز پیک ششم باشیم و باید از هم اکنون برای مقابله با این پیک جدید آماده شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: در حال حاضر روزهای پایانی تابستان را سپری می کنیم و متاسفانه بسیاری مردم در این روزها مسافرت می روند و همین امر موجب تشدید گردش ویروس در کشور می شود و می تواند کشور را در معرض بروز پیک ششم قرار دهد.

 او ضمن تاکید بر اینکه از اواخر مهرماه با پایان گرفتن ماه صفر، مراسم جشن و عروسی از سر گرفته می شود و همین امر زمینه ساز بروز پیک ششم در کشور خواهد بود یادآور شد: در مجموع بروز پیک ششم و شدت آن ارتباط مستقیمی با رفتار مردم دارد و هرچه رعایت پروتکل ها کمتر باشد، احتمال بروز پیک جدید و قدرت آن افزایش خواهد یافت.

مرادی خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای اساسی مقابله با پیک ششم را تقویت روند واکسیناسیون در کشور و استان دانست و از همه افراد فراخوان شده خواست برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

وی گفت: تامین واکسن به میزان کافی در استان صورت گرفته و از طرفی تمام مراکز واکسیناسیون فعال هستند و از تمام گروه های سنی طبق فراخوان های داده شده می خواهیم هر چه سریعتر برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

دکتر مرادی در پایان اظهار کرد: تزریق واکسن نقش موثری در کاهش مرگ و میر و موارد شدید کرونا دارد و انجام واکسیناسیون می تواند موجب کاهش فوتی ها در صورت بروز موج های بعدی کرونا شود.