کرمانشاه » ورزشی
کد خبر : 5274
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - 10:15

۴ رشته ورزشی معلولین در سرپل‌ذهاب راه اندازی می‌شود

۴ رشته ورزشی معلولین در سرپل‌ذهاب راه اندازی می‌شود

عزت الله پرنیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه درحال حاضر درسطح دنیا ۲۱ رشته ورزشی معلولین وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد در کشور مت ۱۸ رشته و در استان کرمانشاه ۱۶ رشته فعال است.

وی تعداد ورزشکاران معلول سطح استان را بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: دوومیدانی، وزنه برداری، فوتبال هفت نفره و قایقرانی چهار رشته ورزشی پارالمپیکی هستند که ورزشکاران معلول کرمانشاهی بیشتر به این رشته ها گرایش دارند.

رئیس هیات جانبازان و معلولین استان کرمانشاه به وضعیت رشته های ورزشی معلولین در شهرستانهای استان اشاره کرد و گفت: از آنجایی که راه اندازی تمام ۱۶ رشته ورزشی معلولین در همه شهرستانهای استان هزینه  زیادی را در برداشت، از چندسال گذشته با توجه به استعداد و ظرفیت هرشهرستان یک رشته ورزشی را در آنجا فعال کردیم، بطوریکه هرشهرستان استان اکنون پایلوت یک رشته ورزشی است.

وی همچنین با بیان اینکه زلزله اخیر کرمانشاه به قطع نخاع و معلول شدن ۱۰۰ نفر از مردم شهرستان سرپلذهاب منجر شد، گفت: درنظر داریم برای معلولین این شهرستان چهار رشته ورزشی شامل وزنه برداری، پینگ پنگ، بدمینتون و شنا را راه اندازی کنیم.

پرنیان در ادامه با اشاره به اینکه معلولیت نباید مانعی برای انجام ورزش شود، تصریح کرد: متاسفانه عده ای از خانواده ها فراموش کرده اند که باید فرزندان معلول خود را به انجام ورزش ترغیب کنند. 

وی افزود: انجام ورزش علاوه بر کمک  کردن به کاهش مشکلات جسمی معلولان، باعث افزایش روحیه آنان نیز می‌شود.

رئیس هیات جانبازان و معلولین استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: حتی برای افرادی که دارای معلولیت شدید هستند، ورزش “بوچیا” در استان فعال شده و این گروه نیز برای فعالیت ورزشی مانعی ندارند. 

وی ثبت نام از معلولین استان را در رشته های ورزشی رایگان اعلام کرد و یادآورشد: خانواده ها برای ثبت نام رایگان فرزندان معلول خود می توانند به دفتر هیات جانبازان و معلولان استان واقع در فرهنگیان فاز یک، مجموعه ورزشی حضرت عباس (ع) مراجعه کنند.