برگزیده ها » فرهنگی و هنری » گفت و گو
کد خبر : 572
دوشنبه - 13 شهریور 1396 - 08:56
طلسم زرده شکست/

رنج ماندگار زرده به تصویر کشیده می شود

رنج ماندگار زرده به تصویر کشیده می شود

پریا امیری پریان

زرده روستایی از توابع مرکزی شهرستان دالاهو ست که مردمان آن نمونه ای از رنج های ماندگار جنگ تحمیلی هستند.
کینه رژیم بعث عراق از ایران و ایرانی موجب شد که هواپیماهای بمب افکن این کشور پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ناعهدی کنند و این روستا را از چند نقطه مورد هدف قرار دهند و آّب چشمه و هوای روستا را آلوده کنند.
آن روزگاران شوم گذشت ولی پس از آن ۴۶مجروح به دلیل فشارهای عصبی باقی مانده از آن دوران خودسوزی کردند، ۱۰۶بیمار به دلیل مشکلات ریوی در بیمارستان فوت کردند و هنوز هم هستند نوزادانی که با ابتلا به سرطان خون متولد می شوند.
مظلومیت این روستا هنگامی شدت می گیرد که می بینیم در مورد رنج های بازماندگان کمتر گفته می شود و حتی مسوولانی وجود دارند که نمی دانند چه روزهایی بر اهالی مردمان زرده گذشته است.
اکنون “کیسان کامجو” هنرمند و تهیه کننده جوان و پرانرژی کرمانشاهی داوطلب شده و می خواهد رنج ها، شهادت ها و تلخی های حادثه زرده را به تصویر بکشد ولی از عدم حمایت ارگان های مربوطه گله مند است، گویا ازین راه باید به تنهایی عبور کند.
وی در گفت و گو با خبرنگارطلوع کرمانشاه، گفت: من کرمانشاهی هستم و رنج ها و نحوه تلخ شهادت مردمانم در دوران جنگ را به چشم دیده ام و می خواهم این تصاویر را در معرض دید ایرانیان و جهانیان قرار دهم.
کامجو ادامه داد: این کار بومی است، مسئله ش جهان شمول است ولی به دلیل نبود هیچگونه حمایت مالی مجبور شدم منزل شخصی خود در تهران را بفروشم تا بتوانم با هزینه اش فیلم”صفر” را به بسازم.
این هنرمند کرمانشاهی تاکید کرد، به هیچ عنوان برای منفعت مالی این کار را انجام نمی دهم و به کرمانشاه نیامده ام تا بهره مالی از ساخت این فیلم ببرم.
وی اظهار داشت: فیلم نامه صفر در خصوص رنج مردمان زرده است، و هنوز برخی از نمایندگان مجلس از اوضاع مردمان این روستا بی اطلاع هستند.
به گفته کامجو، تا سال۸۰، هیچکدام از اهالی روستا با وجود داشتن پرونده بالینی، درصد جانبازی دریافت نکرده اند و چون قصد دارم این فیلم را در کرمانشاه و به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشم بدون حامی مانده ام.
کامجو یادآور شد، شرکت سینمایی برای کمک های مالی و معنوی خود اعلام آمادگی کرده که این وعده به شرط ساخت آن در تهران داده شده ولی حاضرم گدایی کنم تا این فیلم تنها در کرمانشاه ساخته شود.
وی به جمله “نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست” اشاره کرد و افزود: مجوز فیلم اخذ شده و قرار است به کارگردانی “استاد علی شاه حاتمی” تولید شود.