برگزیده ها » کرمانشاه » اقتصادی
کد خبر : 7052
پنجشنبه - 13 اردیبهشت 1397 - 17:54
به هدف توسعه کشت کلزا؛

کلزا کاران استان در سال زراعی گذشته بسته حمایتی دریافت کردند

کلزا کاران استان در سال زراعی گذشته بسته حمایتی دریافت کردند

به گزارش طلوع کرمانشاه، شهریار قاسمی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کشاورزان متقاضی کشت دانهارائه بسته‌های حمایتی به کلزا کاران استان روغنی گلزا در سال زراعی گذشته از تسهیلات ویژه سازمان جهاد کشاورزی استان بهره مند شدند.

ارئه بذر هیبریدی کلزا با عملکرد بالا در واحد سطح، پرداخت یارانه خرید بذر به ازای هر کیلوگرم ۵۷ هزار تومان و ارائه تسهیلات خرید دستگاه‌های ریز دانه کار کاشت بذر کلزا به میزان هشت و نیم میلیون تومان از مهمترین مصوبات بسته حمایتی برای کشاورزان کلزا کار استان بود.

قاسمی از هدر رفت بذر در مزارع کلزا در کشت سنتی خبر داد و افزود: با استفاده از دستگاه‌های ریز دانه کار از اتلاف بذر در هنگام کشت جلوگیری می‌شود و در هر هکتار به طور دقیق ۶ کیلو گرم در هر هکتار کشت می‌شود.

وی افزود: پس از برداشت کلزا شرکت غله وخدمات بازرگانی استان محصولات را به صورت تضمینی به قیمت ۲ هزار و ۷۸۳ تومان از کشاورزان خریداری می‌کند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه پرداخت سریع هزینه خرید محصولات به کشاورزان کلزا کار را از دیگر موارد بسته حمایتی از این کشاورزان اعلام کردو گفت :هزینه خرید محصولات سه روز پس از تحویل به شرکت غله به سرعت کشاورزان تحویل می‌شود.

وی گفت : بذر های هیبریدی وتکنولوژی آموزشی کاشت آن از کشور‌های آلمان و فرانسه به کشور وارد شده و کارشناسانی از این کشور‌ها بر روند کاشت، داشت و برداشت محصول مزارع نظارت می‌کنند.

قاسمی همچنین از ارائه تسهیلات بانکی به کلزاکاران به ازای هر هکتار ۳ میلیون تومان با سود ۱۳ درصد به کشاورزان خبر داد.

وی افزود : برداشت کلزا از ۱۵ اردیبهشت در مزارع گرمسیری استان آغاز و پیش بینی می شود بیش از ۱۶ هزار تن کلزا از مزارع استان کرمانشاه برداشت شود که نسبت به پارسال دو برابر خواهد بود .

صدا و سیما