مهسا اکبری دانشجوی نخبه رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه موفق به ساخت دستگاه اندازه گیری میزان حلالیت گازهای اسیدی در جاذب مایع شد که می تواند  گازهای دی اکسید کربن و  خروجی در کارخانه های صنعتی برای  استفاده مجدد آن بازیابی  کند.

این دانشجوی نخبه رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه  گفت: هزینه  تمام شده  دستگاه حدود ۱/۶نمونه خارجی آن است.

اکبری  دستگاهی که اختراع کرده را اینگونه  توصیف می کند:گاز های اسیدی مشکلاتی چون مسمومیت کاتالیست ها,خوردگی تجهیزات و نیز کاهش ارزش حرارتی گاز را به همراه دارد و جداسازی گاز های اسیدی از جریان گاز طبیعی با استفاده از محلول های جاذب یکی از متداول ترین روش ها در بسیاری از فرایند های صنعتی است.

وی ادامه داد:از این رو,بررسی رفتار ترمودینامیکی محلول های جاذب,نیاز به داده های دقیق تعادلی بخار _مایع دارد,سیستم ازمایشگاهی حاضر,قادر است به کمک داده های تعادل فازی بخار _مایع  و به روش استاتیک,حلالیت تعادلی مخلوط گاز های اسیدی را در غلظت و دماهای مختلف محلول های جاذب در محدوده ی فشاریbar۱-۱۰و با دقت بالایی اندازه گیری نماید.

 مهسا اکبری  دانشجوی ارشد مهندسی شیمی گفت: مضمون پروژه ای که در این مقطع تحصیلی انتخاب کردم این بود که برای جلوگیری از ضررهای گاز های اسیدی و ورود انها به سیستم های صنعتی و تجهیزات و هوا راهکاری ارایه شود,که ما تصمیم به جذب این گاز های اسیدی با جاذب های خاص گرفتیم.

وی ادامه داد:جهت اندازه گیری میزان حلالیت این گاز ها در جاذب ها نیاز به ساخت دستگاهی که حلالیت را اندازه گیری کند به وجود امد و ایده ساخت دستگاه استارت خورد.
 
  اکبری در خصوص اینکه ایده ای که به این اختراع منجر شد گفت: برای اندازه گیری میزان حلالیت تعادلی گاز های اسیدی,لازم است تا تغییرات فشار سیستم در اثر جذب گاز اسیدی در یک دمای ثابت,بطور کاملا دقیق,بررسی و رصد شود,بدین منظور بایستی دستگاهی ساخته میشد که پتانسیل و قابلیت اندازه گیری فشار در دمای ثابت رو در طی زمان,تا رسیدن به حالت تعادل,داشته باشد.
 
 
  وی با بیان این که  هزینه ساخت این دستگاه  ۱۰-۱۱میلیون تومان شد گفت: این دستگاه را سال گذشته اختراع کردیم اما هنوز موفق به تولید انبوه ان نشدیم و نیازمند کمک مسئولین برای توسعه این دستگاه داریم.
 

اکبری دکتر واله شیدا مجری اصلی ساخت دستگاه و استاد راهنمای خود معرفی کرد و گفت:,سیستم راکتوری فشار بالا در قالب یک طرح پژوهشی ساخته شده,دانشگاه از طرح های پژوهشی تا سقف ۳/۵میلیون تومان حمایت میکند,بنظر می رسد برای ساخت چنین دستگاه هایی بایستی,حمایت مالی از پروژه به مراتب بیشتر باشد.
 
  وی از قدرت رقابت این محصول با نمونه های خارجی  گفتک با توجه به اینکه این سیستم برای جاذب های خاص با قیمت های گران طراحی شده حجم کوچک طراحی شده مخزن راکتور از مزایای این طرح به شمار میرود و هزینه  تمام شده دستگاه حدود ۱/۶نمونه ی خارجی ان است.
 
 
وی گفت:برای دقت بیشتر دستگاه,به سنسور های دمایی و فشاری با حساسیت بیشتر نیاز است,و بدین ترتیب بر هزینه ی تمام شده ی دستگاه اثر خواهد گذاشت/باشگاه خبرنگاران