تأمین اعتبار۱۲۰ میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه قطار شهری کرمانشاه

در نشست مجمع نمایندگان استان و استاندار کرمانشاه با مدیر کل تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه در خصوص جبران کسری های بودجه سال ۹۷ و اعتبارات سال ۹۸ ، اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی برای ادامه تکمیل پروژه قطار شهری کرمانشاه تصویب و تامین گردید.

در جلسه ای که با حضور مجمع نمایندگان استان و استاندار در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد تخصیص ۱۲۰ میلیارد تومان با توجه به مصوبات سفر رئیس جمهور به استان برای قطار شهری کرمانشاه تصویب شد.همچنین در مراسمی قرارداد طرح توسعه حمل و نقل قطار شهری کلان شهرهای کشور از جمله کرمانشاه با وزارت نفت امضا شد.

قرار داد طرح «توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری کشور با هدف بهبود و ارتقای حمل‎ونقل مسافر درون‎شهری، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‎ونقل عمومی، مدیریت مصرف سوخت و کاهش آلودگی‎های محیطی متناظر، در آیینی رسمی که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، جمعی از مدیران ارشد وزارتخانه‎های نفت و کشور، شهرداران و اعضای شورای شهر کلانشهرها و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بین شرکت‎ بهینه‎سازی مصرف سوخت، شهرداری‎ها و سازمان‎های قطار شهری تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم امضا شد.

با اجرای کامل این طرح تا پایان سال ۱۴۰۰ که ارزش مجموع قراردادهای ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است، در مجموع هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان متروی تهران و هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان متروی هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم اضافه خواهد شد.

طول مدت اجرای کامل این طرح، پنج سال و مدت زمان بازپرداخت در تهران ۱۰ سال و در کلانشهرها ۱۵ سال بعد از شروع به‎کار واگن‎های جدید برآورد شده است.

بر اساس این طرح، در مرحله نخست اجرای آن افزودن واگن‎های جدید به متروی ۹ کلانشهر کشور (۲هزار دستگاه)، افزایش۱۳۵۷ دستگاه واگن در مجموع در تهران و کلانشهرهای مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز و قم تا ۲سال آینده و همین‌طور افزایش تا سقف ۸۲ دستگاه واگن به ناوگان متروی شهرهای کرج و کرمانشاه در سال ۱۴۰۰ (در مجموع ۱۴۳۹ دستگاه) در دستور کار قرار گرفته که قراردادهای مربوط به آن به امضا رسیده است. به این ترتیب، به‌تدریج و با پیشرفت هر یک از این قراردادها، قراردادهای تکمیلی تا سقف ۲ هزار دستگاه واگن بین شرکت‎های نامبرده امضا و اجرایی خواهد شد.

بازپرداخت سرمایه‎گذاری‌ها در پروژه‌هایی که قرارداد آنها از سوی وزارت نفت تایید شده و به بهره‎برداری رسیده باشد، متناسب با تعداد سفرهای اضافی از طریق واگن‌های جدید، به میزان ۹,۸ سنت به ازای هر نفر سفر، به صورت تجمعی در تهران و کلانشهرها، حداکثر ۲.۶ میلیارد دلار (۱.۴۲ میلیارد دلار در تهران و ۱.۱۸ میلیارد دلار در کلانشهرها) و یا معادل ریالی آن به نرخ رسمی ارز اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان بازپرداخت خواهد بود.