بالایی عنوان کرد: مطالعه، مقاوم سازی، آسیب شناسی و مستندسازی کاشی ها طرح دیگری است که توسط یک مشاور ملی در تکیه درحال انجام است.وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه این تکیه محل تعزیه خوانی درکرمانشاه بوده، می تواند پایتخت تعزیه خوانی در جهان باشد.
استفانو تیتو نماینده یونسکو مستقر در تکیه معاون الملک نیز در این بازدید در تشریح فعالیت تیم یونسکو در رفع خطر از گنبدهای تکیه اعلام کرد: در داخل گنبدهای تکیه چوب های بسیاری به شکل عمودی و افقی بکار رفته است.
وی افزود: در مقطعی از زمان این چوب‌ها در اثر عوامل جوی و… خیس و نم زده، دچار انبساط و دوباره خشک شده اند که این عامل باعث شده در مدت زمان طولانی چوب‌ها کوچکتر شوند.

جلیل بالایی در حاشیه بازدید سرپرست آب منطقه ای استان از بنای تاریخی تکیه معاون الملک، با اشاره به اجرای همزمان سه پروژه در این تکیه، اظهارکرد: از آنجایی که از سالیان گذشته بحث نفوذ آب های سطحی این بنا را آزار می دهد، طرح مطالعه دفع این آبها تهیه و با استقرار یک تیم تخصصی و گمانه زنی عملیات اجرایی طرح شروع شده است.

  وی اضافه کرد: تاکنون حدود یازده گمانه زنی در این تکیه حفر کرده ایم که پنج گمانه زنی داخل ساختمان و شش گمانه زنی خارج از ساختمان بوده است.

مروت قبادی سرپرست آب منطقه ای کرمانشاه نیز در این بازدید اعلام کرد: تیم مشاوره ای این شرکت جهت اجرای طرح احیاء و علاج بخشی ساختمان تکیه معاون الملک در این بنای تاریخی مستقر شده اند.

سرپرست آب منطقه ای کرمانشاه تاکید کرد: هدف از اجرای این طرح و گمانه زنی‌ها یافتن منبع نشت آب و رطوبت به داخل تکیه معاون الملک است. وی افزود: متعاقب اجرای این عملیات، انجام آزمایش های صحرایی روی این آبها را خواهیم داشت تا چنانچه نیازی به زهکشی و هدایت به سمت رودخانه را داشته باشد، این کار را انجام دهیم، درغیراینصورت اقدامات بعدی را اجرا می کنیم. /ایسنا