یک کمپ برای تمام معتادان زن کرمانشاه
در گذشته الگوی مصرف مواد مخدر بیشتر به سمت مردان متمایل بود و مصرف مواد مخدر برای زنان یک تابو محسوب می شد و رواج چندانی نداشت.
طی سال های اخیر زنان نیز به سمت مصرف انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی روی آورده اند و این آسیب اجتماعی حتی زنان جوان و کم سن و سال را نیز درگیر کرده است.
به دنبال مصرف انواع مواد مخدر، سایر معضلات اجتماعی مانند فساد، بزه، سرقت و … نیز برای زنان پیش می آید و گاهی برای تامین مواد مخدر مورد نیاز خود دست به هر کاری می زنند.
به هر حال امید به نجات معتادان همیشه وجود دارد و از همین رو کمپ های ترک اعتیاد متعددی ایجاد شده که برخی از آنها نیز برای زنان است.
در استان کرمانشاه نیز که نرخ اعتیاد به مواد مخدر قابل توجه است و این آسیب در زنان نیز دیده می شود نیاز به کمپ ترک اعتیاد خصوصا برای زنان معتاد متجاهر ضروری است.
زنان نسبت به مردان در معرض آسیب های بیشتری قرار دارند و مشاهده زن معتاد با چهره نامناسب که حتی گاهی اقدام به گدایی و زباله گردی می کند برای همه ناخوشایند است.با این وجود در کرمانشاه فقط یک کمپ ترک اعتیاد برای زنان وجود دارد که قطعا نمی تواند نیاز گسترده این شهر را پوشش دهد.
کمپی که خیلی از عمر آن نمی گذرد و توسط بخش خصوصی اما با مجوز بهزیستی استان راه اندازی شده است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در خصوص وضعیت کمپ ترک اعتیاد زنان در کرمانشاه گفت: هم اکنون یک کمپ ترک اعتیاد برای زنان در استان داریم که ظرفیت پذیرش ۳۰ زن معتاد را دارد.
دکتر امید قادری در گفت و گو با خبرنگار طلوع کرمانشاه خاطرنشان کرد: تنها کمپ ترک اعتیاد زنان در کرمانشاه در خیابان سعدی قرار دارد و توسط بخش خصوصی راه اندازی شده اما از بهزیستی مجوز دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت این کمپ از نظر توزیع و مصرف متادون چگونه است، یادآوری کرد: در کمپ ترک اعتیاد متادون داده نمی شود و این کار ممنوع است.
قادری اظهارداشت: این کمپ پزشک دارد که در صورت نیاز پزشک دارو مورد نیاز افراد را برای آنها تجویز می کند.
وی از تعرفه مشخص این کمپ هم یاد کرد و افزود: اخذ هزینه باید در قالب تعرفه مشخص صورت گیرد و مسئول کمپ نیز موظف است نسبت به تامین دارو مورد نیاز معتادان اقدام کند تا آنها مشکلی برای تامین داروی خود نداشته باشند.
اما نگرانی درباره تبادل متادون بین زنان کمپ وجود دارد، همچنین اینکه مشخص نیست وضعیت زنان کمپ از نظر بهداشت و انواع بیماری ها خصوصا ببماری ایدز چگونه است.
معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه درباره مصرف متادون در کمپ های ترک اعتیاد گفت: متادون درمانی صرفا در کمپ های ماده ۱۶ (اردوگاه های اجباری با دستور قضایی) امکان تجویز دارد آن هم نه برای همه معتادان، بلکه صرفا آنهایی که بنا به تشخیص پزشک به آن نیاز دارند.
فرحناز محمدی یادآوری کرد: در مراکز ماده ۱۵ یا همان کمپ های ترک اعتیاد به هیچ عنوان مصرف متادون مجاز نیست.
وی از نظارت جدی بهزیستی بر کمپ ها در این زمینه خبر داد و عنوان کرد: هر کمپی که در آن متادون رد و بدل شود غیرمجاز تلقی شده و با آن برخود می شود.
وی درباره کمپ ترک اعتیاد زنان کرمانشاه نیز اظهار کرد: هم اکنون ۱۴ نفر در این کمپ نگهداری می شوند.
به گفته این مسئول،تمام افرادی که قرار است وارد این کمپ شوند از نظر بیماری هایی مانند ایدز غربالگری می شوند و هیچکدام مبتلا به بیماری ایدز نیستند.
گفتنی است علی رغم پیگیری ها امکان مصاحبه با مسئول این کمپ ترک اعتیاد زنان برای خبرنگار طلوع فراهم نشد/اختصاصی طلوع کرمانشاه/عکس تزیینی